Sprzeciw wobec niektórch praktyk gabinetów ginekologicznych

Autor: AKX/Rynek Zdrowia • • 14 marca 2011 14:01

Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny oraz 23 inne organizacje pozarządowe wystosowały listy otwarte do ministra zdrowia oraz prezesa NFZ w związku z ostatnimi doniesieniami prasowymi o nieuczciwych praktykach przychodni świadczących usługi ginekologiczne w ramach kontraktu z NFZ.

Chodzi o sprawę odmawiania kobietom założenia i usunięcia wkładki antykoncepcyjnej. Powodem odmowy są argumenty ekonomiczne i światopoglądowe.

„Te nielegalne praktyki stosowane w placówkach służby zdrowia pozbawiają kobiety prawa do swobodnego wyboru środków i metod antykoncepcyjnych i zmuszają je do korzystania z prywatnych gabinetów ginekologicznych, gdzie za ten prosty zabieg pobiera się nieracjonalną opłatę 800 a nawet 1000 złotych” - pisze Federacja.

Domaga się, aby Ministerstwo Zdrowia wywiązywało się z nałożonego na nie obowiązku zapewnienia Polkom swobodnego dostępu do antykoncepcji, a  NFZ skontrolował jakość i zakres usług ginekologicznych świadczonych przez placówki w ramach kontraktów z NFZ.

Więcej: www.federa.org.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum