Spróbuj schudnąć - będzie bezpłatny program; chętne placówki poszukiwane

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 08 lipca 2013 12:59

Z otyłością zmaga się już 20 proc. Polaków. Instytut Żywności i Żywienia zapowiada organizowanie bezpłatnych 12-tygodniowych programów redukcji masy ciała oraz dietetycznych punktów konsultacyjnych w całym kraju.

Spróbuj schudnąć - będzie bezpłatny program; chętne placówki poszukiwane

Instytut Żywności i Żywienia zaprasza przychodnie i szpitale do udziału w tej akcji.

Działania prowadzone w placówkach służby zdrowia są częścią większego projektu pod nazwą ''Zachowaj równowagę''. Projekt ten jest realizowany przez IŻŻ w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) i współfinansowany przez Ministerstwo Zdrowia.

Głównym celem projketu jest zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym przez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej. 

- Jak wynika z przeprowadzonych w Polsce badań epidemiologicznych już co drugi Polak ma nadwagę, a co piąty jest otyły. Problem ten z roku na rok staje się coraz bardziej poważny, z tego powodu tak istotne jest wczesne diagnozowanie tych schorzeń, nawet jeśli pacjent zgłosił się do lekarza po poradę w związku z inną dolegliwością - mówi dr Wioleta Respondek z Instytutu.

W ramach akcji, która potrwa do końca 2015 r., odbędą się 32 edycje bezpłatnych 12-tygodniowych programów redukcji masy ciała. Dzięki nim kompleksową opieką dietetyków, rehabilitantów, psychologów i lekarzy zostanie objętych łącznie około 1600 osób zmagających się z otyłością lub nadwagą.

Do udziału w programie mogą zgłaszać się placówki medyczne mające podpisane umowy z NFZ i posiadające niezbędne zaplecze do przeprowadzenia próby wysiłkowej z oceną kardiologa, zajęć z psychologiem i zajęć sportowych. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.zachowajrownowage.pl.

Pierwsze programy redukcji masy ciała zostały przeprowadzone w pięciu miastach Polski: Warszawie, Lublinie, Łańcucie, Rzeszowie i Bydgoszczy. W trzecim kwartale tego roku program będzie realizowany w Nowym Sączu i Krakowie, a później sukcesywnie w kolejnych miastach i województwach.

Ponadto, niezależnie od 12-tygodniowych programów redukcji masy ciała, w wybranych placówkach służby zdrowia w całej Polsce IŻŻ organizuje dietetyczne punkty konsultacyjne, w których pacjenci mogą korzystać z bezpłatnych porad żywieniowych. Są one udzielane przez wykwalifikowanych dietetyków wyłonionych w drodze konkursu przez Polskie Towarzystwo Dietetyki.

Dla pacjentów korzystających z takich porad zostały przygotowane ciekawe materiały edukacyjne, które mają im pomóc we wprowadzaniu w życie zasad zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Docelowo w ramach projektu w całej Polsce ma powstać ponad 100 takich punktów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum