"Sprawdzony mężczyzna": zainaugurowano akcje profilaktyczną

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2013 15:52

"Sprawdzony mężczyzna" - to zainaugurowana w środę (15 maja) ogólnopolska akcja informacyjna, której celem jest promowanie wśród panów postawy świadomej profilaktyki zdrowia przez wykonywanie regularnych badań.

"Sprawdzony mężczyzna": zainaugurowano akcje profilaktyczną

- Regularne badania są niezwykle istotne ponieważ pozwalają na wczesne wykrycie choroby, co daje większe szanse na wyleczenie - podkreślił podczas konferencji prasowej inaugurującej akcję kardiolog dr Mieczysław Kopacz. Dodał, że takie kompleksowe regularne badania pozwalają ponadto określić czynniki ryzyka zachorowania na różne choroby, a znając te czynniki, można zmniejszyć ryzyko poprzez np. zmianę trybu życia.

Kopacz dodał, że "pokutuje stereotypowe myślenie, iż prawdziwy mężczyzna jest twardy, nie choruje i nie chodzi do lekarza, a do gabinetu trafia dopiero, gdy coś bardzo go boli lub straci przytomność". Jak przekonywał, obecnie dostępne są na tyle nowoczesne badania, które pozwalają rozpoznać jeszcze na etapie przedklinicznym choroby, które przez długi czas nie dają żadnych objawów, np. rak prostaty.

Jeden z ambasadorów akcji aktor Rafał Królikowski podkreślił, że mężczyzna, który poważnie traktuje siebie oraz swoją rodzinę, powinien zadbać o swe zdrowie. - Przebadany mężczyzna, który jest świadomy swojego zdrowia i ewentualnych zagrożeń to także odpowiedzialny partner i ojciec dbający o swoją rodzinę - mówił. - Warto zobaczyć, co dzieje się w naszym organizmie - dodał.

- Mężczyźni regularnie robią przeglądy samochodów, ale nie pamiętają lub nie mają świadomości, że konieczne jest także regularne przechodzenie kompleksowych badań zdrowotnych - mówił psycholog Piotr Mosak. - Warto zrobić taki przegląd zdrowia dla własnego świętego spokoju - zachęcał.

Urolog dr Robert Jarema ocenił, że mężczyźni mają ogromny problem z chodzeniem do lekarza i nie mają nawyku badania się, zwłaszcza, gdy czują się zdrowi. - Takie badania profilaktyczne są konieczne, ponieważ nasze społeczeństwo słabnie. Nie warto czekać na pierwsze symptomy choroby - mówił. Według niego nadal istnieje tabu dotyczące badania mężczyzn przez urologów w kierunku prostaty i wielu mężczyzn obawia się takiego badania, więc go unika.

Koordynator akcji Marzena Smolińska podkreśliła, że celem akcji jest promowanie profilaktyki wśród mężczyzn. W ramach akcji w mediach pojawiać się będą informacje nt. roli profilaktyki i regularnych badań. Inicjatorem akcji jest grupa Medicover.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum