Sprawdź, czy jesteś narażona na NTM

Autor: Rzeczpospolita, emma/Rynek Zdrowia • • 09 września 2008 12:04

Nietrzymanie moczu (NTM) to dolegliwość, na którą najczęściej cierpią kobiety po porodzie lub w okresie menopauzy. Można jej jednak skutecznie zapobiegać, dlatego warto wiedzieć, czy jest się w grupie ryzyka.

Statystyki informują, iż NTM występuje wśród kobiet zdecydowanie częściej niż nadciśnienie czy też cukrzyca. Śmiało więc możemy stwierdzić, że jest to choroba cywilizacyjna.

Często bywa tak, że zwyczajne kichnięcie, śmiech o większym natężeniu sprawia, że nie panujemy nad mięśniami naszego pęcherza i popuszczamy mocz.

Przyczyn NTM jest co najmniej kilka. Przede wszystkim choroba dotyczy kobiet, które miały dość trudny poród. Często w jego wyniku mięśnie krocza zostają zbyt rozciągnięte albo co gorsza nawet uszkodzone. Czas ich rekonwalescencji i powrotu do prawidłowego stanu i funkcjonowania wynosi około sześciu miesięcy.

Do innych przyczyn należą również wszelkie infekcje układu moczowego, kamica nerkowa jak również otyłość.

Nie każda z kobiet zdaje sobie sprawę, że za prawidłowe funkcjonowanie mięśni odpowiadają przede wszystkim hormony. Stąd też NTM w znacznym stopniu dotyka osoby w okresie menopauzy, gdzie wraz z ostatnią miesiączką maleje w organizmie kobiety poziom hormonów.

Sposób leczenia objawów NTM jest uzależniony od stopnia nasilenia choroby. Na samym początku lekarz zaleca ćwiczenia mięśni. Zanim zaś zadecyduje o wykonaniu zabiegu, zastosuje leczenie tabletkami lub specjalne zaleci gałki dopochwowe. Ich działanie wykazuje właściwości zmniejszające skurcze pęcherza.

Kiedy ćwiczenia i leki nie pomogą, pozostaje zabieg chirurgiczny. Jest refundowany przez NFZ. Problem jednak nie leży w finansach,  a w długim terminie oczekiwania na wykonanie zabiegu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum