Spotkanie dawców szpiku kostnego

Autor: gk24.pl/ Rynek Zdrowia • • 06 września 2009 10:28

Szczecinek po raz kolejny jest gospodarzem spotkania dawców szpiku kostnego i uratowanych przez nich chorych na białaczkę (5-6 września).

Spotkanie dawców szpiku kostnego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Spotkanie organizuje Fundacja Przeciwko Leukemii im. Agaty Mróz-Olszewskiej. Współorganizatorem Dnia Dawcy Szpiku są lekarze z koszalińskiej Polikliniki MSWiA i działające przy klinice Stowarzyszenie „Interna” oraz Fundacja DKMS Polska.

Podczas imprezy osoby zainteresowane wpisaniem ich do banku dawców szpiku, mogą zgłosić się do Polikliniki MSWiA w Koszalinie. Potencjalnym dawcą szpiku może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 55 lat. Wystarczy zgłosić się z dokumentem z numerem PESEL, wypełnić odpowiednią ankietę i oddać 4-5 mililitrów krwi do badania.

Jak informuje Jolanta Hołoweńko, zastępca dyrektora Poltransplantu, tylko w tym roku ośrodki specjalizujące się w przeszczepianiu szpiku zgłosiły wnioski o poszukiwanie niespokrewnionych dawców szpiku dla ponad 300 chorych.

To oznacza, że tylu nowych pacjentów czeka z nadzieją na ratunek. Oczekiwanie dla większości z nich jest ściganiem się z czasem. Szpik można przeszczepić tylko w okresie remisji, trzeba więc znaleźć dawcę przed nawrotem choroby.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum