Spotkanie ASCO: nowe możliwości leczenia raka nerki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 czerwca 2009 12:31

Podczas największego na świecie spotkania onkologów American Society of Clinical Oncology (ASCO) zaprezentowano m.in. lek, który ma zdecydowanie mniej działań ubocznych niż stosowane dotychczas leki przeciwko rakowi nerki.

Zdaniem prof. Cezarego Szczylika z Wojskowego Instytutu Medycznego, który jest współautorem pracy, do niedawna rak nerki był nowotworem, na którego nie działały żadne leki stosowane w chemioterapii. Wynika to z faktu, że zadaniem komórek nerki jest usuwanie toksycznych substancji, również chemioterapeutyków.

- W ostatnich latach, dzięki badaniom molekularnym, pojawiły się jednak leki należące do grupy tzw. drobnocząsteczkowych inhibitorów kinaz, które znacznie poprawiły skuteczność leczenia chorych z rakiem nerki - podkreślił profesor. Należą do nich m.in. sunitinib, sorafenib, bewacizumab, temsirolimus, które podaje się w zależności od rodzaju raka nerki, zaawansowania choroby i rokowań dla pacjenta. Ich działanie polega na hamowaniu procesów niezbędnych rakowi do wzrostu.

- Ale po pewnym czasie stosowania nawet tych nowych leków choroba zaczyna postępować. Trzeba też wziąć pod uwagę, że mają one działania uboczne, a chorzy, którzy trafiają do gabinetów lekarskich z rakiem nerki mają często już powyżej 60 lat i cierpią na różne dodatkowe schorzenia, przez co trudniej znoszą leczenie - zaznaczył prof. Szczylik.

Jak ocenił, badania, które na ASCO zaprezentowała Cora Sternberg ze Szpitala San Camillo Forlaniniego w Rzymie pokazują, że lekarze będą mieć do dyspozycji kolejny skuteczny lek z grupy drobnocząsteczkowych inhibitorów kinaz - pazopanib. Lek ten podwaja czas, w którym rozwój raka jest zahamowany i czas przeżycia pacjentów, a jednocześnie jest mniej toksyczny od wszystkich leków, które są dziś znane. Większość niepożądanych działań leku miało charakter łagodny lub umiarkowany.

- To jest dobra wiadomość dla pacjentów i dla nas, lekarzy, bo zwiększa się arsenał skutecznych leków, które możemy stosować u chorych z rakiem nerki i które w dodatku są mniej toksyczne - dodał prof. Szczylik.

Według profesora, wyniki badań klinicznych nad pazopanibem są z pewnością najważniejszym doniesieniem na tegorocznym spotkaniu ASCO na temat raka nerki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum