Sportowa dieta, czyli 1300 kalorii dziennie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2010 13:30

Anoreksja, wyniszczająca drakońska dieta i depresja nękają skoczków narciarskich.

Poruszający raport na ten temat opublikował, na podstawie wcześniejszych doniesień prasowych, włoski dziennik „Il Foglio”. „Ratujmy skoczków narciarskich, anorektycznych Ikarów będących zawsze nad skrajem przepaści” – głosi tytuł publikacji w prestiżowej gazecie. Tekst ten kilka dni wcześniej opublikowała „La Stampa”.

Gazeta dodaje, że dla „Ammana i jego braci”, chcących jak najdłużej unosić się w powietrzu, waga stała się obsesją. „Nikt nie mówi o anoreksji, ale połączenie skóry i kości to potencjalnie niszcząca bomba” – podkreśla się w tekście. Jako przykład podano dietę Włocha Sebastiana Colloredo w dniu konkursu skoków: batonik z płatków kukurydzianych i czekolady na śniadanie, sałata i garść ryżu na kolację. Jego motto zaś brzmi: „kilogram czyni różnicę”.


Cytowany w artykule Martin Schmitt powiedział zaś niedawno:

– Jestem zmęczony i wyczerpany, dalej nie dam rady. Skoczek ten o wzroście 182 cm i wadze 63 kilogramów odżywiał się 1300 kaloriami dziennie, co stanowiło zaledwie połowę jego zapotrzebowania.

– Dosyć z tym historiami o anoreksji – apeluje szef trenerów reprezentacji norweskich skoczków Klas Brete Braathen.

Ale niektóre historie pozostawiają niezapomniane ślady - dodaje autor tekstu. Jednym z takich przykładów jest los Svena Hannawalda, który po zdobyciu mistrzowskich tytułów trafił do kliniki, gdzie leczył depresję. Zauważa się, że Fin Janne Ahonen chcąc być w Vancouver w świetnej formie przestrzegał diety zawierającej 200 kalorii dziennie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum