Sport może sprzyjać astmie i alergiom

Autor: PAP/ Rynek Zdrowia • • 09 czerwca 2009 18:50

Astma i alergia występują często wśród osób czynnie uprawiających sport - mówił dr Luis Delgado z Portugalii w warszawie podczas XXVIII Kongresu Europejskiej Akademii Alergii i Immunologii Klinicznej (EAACI), zrzeszającej 40 Europejskich Towarzystw Narodowych i ponad 5 500 uczonych, badaczy i lekarzy klinicznych.

Odsetek astmatyków sięga 10 procent, a co trzeci sportowiec ma skłonność do alergii. Chodzi głównie o dyscypliny, w których liczy się wytrzymałość, a jednocześnie pojawiają się czynniki drażniące - w przypadku pływaków chlorowana woda, u biathlonistów i narciarzy - zimne powietrze, u kolarzy i biegaczy, zwłaszcza długodystansowych - powietrze zanieczyszczone.

- Alergicy i chorzy na astmę mogą jednak z powodzeniem uprawiać sport - choć niektóre dziedziny należałoby im odradzać. Wysiłek fizyczny poprawia stan zdrowia" - zaznaczył Delgado.

Leki stosowane w astmie pomagają chorym sportowcom odzyskać formę, ale ich stosowanie u osób zdrowych - jako środków dopingujących - nie ma sensu - mówił doktor Kai-Hakon Carlsen z Norwegii. Jednak przepisy zakazują sportowcom ich stosowania bez wyraźnych wskazań lekarskich, by zapobiec nadużywaniu substancji mogących mieć niekorzystne działania uboczne. Z własnej praktyki dr Carlsen przytoczył przykład norweskiego sportowca, który latami cierpiał na niewyjaśniony spadek formy. Okazało się, że ma ciężką astmę - po odpowiednim leczeniu zdobył złoty medal na olimpiadzie w Pekinie.

Zdaniem dr Carlsena sport sprzyja alergii dlatego, że sportowcy świadomie lekceważą objawy, które zwykle skłaniają do zaprzestania wysiłku. Codzienny trening jest konieczny, a ból uważają za jego nieodłączny element. Chcą przekraczać granice własnych możliwości - nic dziwnego, że ich drogi oddechowe ulegają uszkodzeniom. Przy przepływie powietrza nawet dziesiątki razy większym niż typowy dla spoczynku, do płuc może się dostać dużo więcej alergenów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum