Sport dla dzieci z astmą jest wskazany

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 maja 2010 11:30

Lekarze przekonują rodziców dzieci z astmą, jak również samych pacjentów, że chorzy na astmę nie muszą unikać ćwiczeń fizycznych, a wręcz powinni je wykonywać.

Brak ruchu może tylko pogłębić chorobę. Jak podkreślają, pacjenci z astmą powinni uprawiać sport, pod warunkiem, że będą robić to mądrze i po konsultacji z lekarzem.

Astma jest przewlekłą chorobą zapalną dolnych dróg oddechowych, która w większości przypadków ma podłoże alergiczne. Objawia się atakami duszności, kaszlu lub świszczącego oddechu. W społeczeństwie bardzo rozpowszechnione jest przekonanie, że wysiłek fizyczny dla dzieci z astmą jest niewskazany, gdyż może powodować ataki duszności.

– U pacjentów chorujących na astmę, wraz z wiekiem i postępem choroby oraz w wyniku niepełnego leczenia, pogarszają się parametry wentylacyjne płuc. Wysiłek fizyczny oraz prawidłowa terapia jest u tych chorych najważniejszym czynnikiem wzrostu płuc i pozwala im uzyskać większy „zapas” pojemności płuc po zakończeniu ich wzrostu, tj. w wieku ok. 22 lat – wyjaśnia prof. Rafał Pawliczak z Katedry Alergologii, Immunologii i Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Jak dodał specjalista, jeden z parametrów wentylacyjnych płuc – określany w skrócie FEV1, czyli objętość powietrza wydychana w pierwszej sekundzie forsowanego oddechu – jest czynnikiem, który ma udowodniony związek z długością życia. W uproszczeniu, można powiedzieć, że pacjenci z wyższą wartością FEV1 mają większe szanse na długie życie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum