Spirometria pomaga wcześnie wykryć groźną chorobę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 października 2011 19:59

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) prowadzi do inwalidztwa oddechowego i skraca życie o 10-15 lat. Ale dzięki badaniu spirometrycznemu można wykryć ją wcześnie i znacznie wydłużyć życie - mówili eksperci we wtorek (11 października) na konferencji prasowej w Warszawie.

Spirometria pomaga wcześnie wykryć groźną chorobę
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jednocześnie zachęcali Polaków do uczestnictwa w bezpłatnych badaniach spirometrycznych, które będą wykonywane w 240 placówkach zdrowia w całym kraju 14 października, podczas obchodów Ogólnopolskiego Dnia Spirometrii.

Listę ośrodków, które będą wykonywały spirometrię można znaleźć na stronie Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP (www.astma-alergia-pochp.pl), inicjatora i współorganizatora akcji.

Jak przypomniał dr Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, prezes federacji, spirometrię powinna na pewno wykonać każda osoba po 40. roku życia, która przez wiele lat pali lub paliła papierosy. Nałóg palenia jest głównym czynnikiem ryzyka POChP - ok. 80-85 proc. osób, które na nią cierpią to osoby palące, obecnie lub w przeszłości.

Statystyki wskazują, że na POChP zachoruje co 10 osoba po 40-tce. Obecnie liczbę chorych na POChP na świecie szacuje się na 210 mln, ale wielu ekspertów uważa, że może być ich nawet 600 mln. Choroba skraca życie średnio o 10-15 lat.

- W Polsce na POChP choruje ok. 2,5 mln osób. Z badań wynika jednak, że nawet 80 proc. z nich może nie być tego świadomych i nie leczy się - powiedział dr Zielonka.

Z danych, które zaprezentował specjalista wynika, że choroba ta zajmuje czwarte miejsce na liście największych zabójców ludzi - po zawale serca, udarze mózgu i zapaleniu płuc. Jednak, śmiertelność z jej powodu może być niedoszacowana, gdyż bezpośrednią przyczyną zgonów osób z POChP jest często niewydolność serca. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przewiduje, że w roku 2030 choroba ta może przesunąć się już na miejsce trzecie.

- POChP można jednak rozpoznać wcześnie, w okresie, w którym nie daje jeszcze uciążliwych objawów dzięki regularnemu wykonywaniu spirometrii - podkreślił dr Tadeusz Zielonka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak wskazywali eksperci, w tym okresie można jeszcze wiele zrobić, by spowolnić rozwój choroby, wydłużyć życie pacjenta i poprawić jego jakość. Można namówić chorego do zerwania z nałogiem palenia oraz zastosować leczenie, które łagodzi objawy choroby.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze