×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Specjaliści zachęcają do testów w kierunku HIV

Autor: PAP/Rynek Zdrowia16 listopada 2015 10:49

Zrób test w kierunku HIV, w trosce o zdrowie własne i partnera - zachęcają eksperci w najnowszej kampanii Krajowego Centrum ds. AIDS. Dobrą ku temu okazją jest Europejski Tydzień Testowania, który rozpocznie się w najbliższy piątek ( 20 listopada).

Specjaliści zachęcają do testów w kierunku HIV
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Europejski Tydzień Testowania - przypadający w dniach 20-27 listopada - to inicjatywa rozpoczęta w 2013 r., która ma zachęcać do poznania swojego statusu serologicznego, czyli do sprawdzenia, czy jest się osobą zakażoną HIV.

Podczas tegorocznej, trzeciej już edycji kampanii testowanie będzie promować ponad 300 organizacji; ideę Europejskiego Tygodnia Testowania wspiera wiele międzynarodowych organizacji i instytucji, w tym UNAIDS i Komisja Europejska.

Jak informuje Krajowe Centrum ds. AIDS, szacuje się, że 30-35 tys. Polaków jest zakażonych HIV, ale połowa z nich o tym nie wie i może nieświadomie zakażać innych. Specjaliści podkreślają, że w przypadku HIV nie ma grup ryzyka, są jedynie ryzykowne zachowania i każdy, komu choć raz zdarzyło się np. uprawiać seks bez zabezpieczenia z partnerem, którego statusu serologicznego nie był pewien, powinien wykonać test.

Test w kierunku HIV to jedyny sposób, by dowiedzieć się czy jesteśmy zakażeni wirusem, czy też nie - przekonują specjaliści. Wykonanie testu jest anonimowe, bezpłatne i zajmuje tylko 15 minut.

Krajowe Centrum ds. AIDS zachęca do testowania hasłem "Coś was łączy? Zrób test na HIV". Ma ono przekonywać do dbania o zdrowie własne i partnera.

- Lepiej wykonać test i poznać swój status serologiczny, niż żyć z HIV, nie wiedząc o tym. Dzięki regularnie przyjmowanym lekom osoby zakażone mogą ciszyć się dobrą jakością życia i zdrowymi dziećmi. Osoba, która wie, że jest zakażona HIV, ma szansę zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich - przekonują eksperci.

Test w kierunku HIV można wykonać anonimowo i bezpłatnie w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), gdzie jest też możliwość rozmowy z profesjonalnym doradcą, którego zadaniem jest udzielenie rzetelnej informacji na temat ryzyka zakażeń, ocena ryzyka w odniesieniu do konkretnej sytuacji oraz zapewnienie wsparcia osobie badanej.

Aby wykonać test w kierunku HIV w PKD, nie trzeba mieć skierowania od lekarza, ubezpieczenia czy dowodu osobistego. Pacjent pozostaje przez cały czas anonimowy i ma gwarancję poufności. Wynik badania odbiera się wyłącznie osobiście. Wydaje go doradca, a jego odbiór jest okazją do wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości, upewnienia się co do jego znaczenia. Wynik wydawany jest na podstawie numeru badania i hasła, ustalonego wcześniej przez pacjenta.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze