Specjaliści zachecają do regularnych badań oczu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 września 2009 10:45

Podczas kampanii edukacyjnej IV Tydzień Retina AMD "Badaj dno oka" mieszkańcy ośmiu miast Polski mogą bezpłatnie wykonać badania dna oka.

Dotychczas z nowoczesnych metod diagnostycznych mogli skorzystać mieszkańcy Sopotu, Olsztyna, Bydgoszczy i Poznania oraz Łodzi. Kampania zawita jeszcze do Krakowa, Katowic i Warszawy.

Regularne badania dna oka pozwalają wcześnie wykryć m.in. AMD.  To choroba zwyrodnieniowa dotycząca małego fragmentu siatkówki (o średnicy 0,5 mm) – tzw. plamki, zlokalizowanej w tylnej części gałki ocznej.

– Centralna część plamki, czyli dołeczek to uprzywilejowane miejsce, które odpowiada za ostre i precyzyjne widzenie szczegółów i barw – wyjaśnia prof. Andrzej Stankiewicz, kierownik Kliniki Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Zwyrodnienie plamki objawia się niewyraźnym widzeniem w polu centralnym oraz znacznym zniekształceniem obrazu.

– Chorzy z AMD widzą na przykład zamiast twarzy plamę, przy czytaniu środkowa część książki lub gazety jest rozmazana, na ulicy nie widzą tego, co przed nimi, przez co są narażeni na różne wypadki. Z powodu zniekształceń obrazu trudność sprawiają im również prace domowe, jak krojenie jedzenia czy schodzenie po schodach, bo cały obraz przed nimi faluje – przypomina prof. Stankiewicz.

W Polsce na AMD choruje milion ludzi, z czego 80-85 proc. to pacjenci z tzw. postacią suchą, a 15-20 proc. - z groźniejszą postacią wysiękową.

Podstawowym czynnikiem ryzyka AMD jest wiek –prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta po 50. roku życia, co jest związane ze starzeniem się narządu wzroku. Innym istotnym czynnikiem ryzyka AMD jest palenie tytoniu. Badania wskazują, że na ryzyko AMD wpływa też niewłaściwa dieta już w wieku dziecięcym. Na przykład niedobór w diecie ryb morskich, które zawierają kwasy tłuszczowe omega-3.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum