Specjaliści: w Polsce wydłuża się czas oczekiwania na przeszczepienie serca u dzieci
W Polsce na przeszczep serca dzieci czekają nawet do 500 dni. To często oznacza dla nich wyrok śmierci. W zeszłym roku u pacjentów poniżej 18-lat przeprowadzono 65 transplantacji. Tylko czworo dzieci doczekało się nowego serca, choć w kolejce było 27 małych pacjentów.

Przeszczepy wśród dzieci w naszym kraju wykonywane są rzadko. Takie operacje powinny być przeprowadzane jak najszybciej, bo z każdą chwilą szanse na przeżycie dziecka maleją. Pandemia zmieniła też logistykę przeszczepów, aby ograniczyć przemieszczania się chorych do odległego ośrodka transplantacyjnego.
Zdaniem Jadwigi Hermanowicz, założycielki Fundacji „Serce Anielki”, matki dziewczynki, u której lekarze stwierdzili kardiomiopatię z niescaleniem mięśnia sercowego oraz ciężką niedomykalność zastawki mitralnej, która nie doczekała się na - jedyny ratunek - przeszczep serca, polska transplantologia dziecięca napotyka na wiele problemów. Czas oczekiwania na przeszczep wydłużył się z 300 do 500 dni.
Czytaj także: Transplantologia w czasie pandemii wyhamowała, dopiero teraz wychodzi z zapaści
Jak mówi Hermanowicz, wyceny procedur w transplantologii są za niskie a niektóre szpitale zwracają na to uwagę. Jest za mało koordynatorów transplantacyjnych. Wszyscy też wiedzą, że w ochronie zdrowia jest bardzo mała liczba personelu.
Jak przekonuje prof. Janusz Skalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, pandemia jest tylko jednym z wielu czynników trudnej sytuacji polskiej transplantologii pediatrycznej, i to nie najważniejszy.
- To skomplikowana układanka. Przede wszystkim społeczeństwo ogarnął powszechny marazm i zniechęcenie. Z jednej strony lekarzom się nie chce zgłaszać potencjalnych dawców, z drugiej - rodziny potencjalnych dawców są niechętnie nastawione do transplantologii. Wszyscy zaczęli myśleć o tym jak przeżyć następne dni. Mało kto przywiązuje wagę do solidarności międzyludzkiej - mówił w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl prof. Skalski.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)