Specjaliści: to lekarz rodzinny może jako pierwszy wykryć nowotwór prostaty

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2012 15:26

To lekarz rodzinny, jako pierwszy, a nie specjalista powinien przeprowadzać badania u mężczyzn pod kątem nowotworu prostaty - wskazują specjaliści uczestniczący w konferencji zatytułowanej "Prostata na lata".

Jak podkreślili specjaliści, to proste badanie, a nie specjalistyczny sprzęt wystarczy do wstępnej diagnozy, a wczesne wykrycie choroby daje dużą szanse na całkowite wyleczenie.

Na Warmii i Mazurach rocznie choruje na nowotwór gruczołu krokowego około 250 mężczyzn, co stanowi 10 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory u mężczyzn. Ponad połowa z nich umiera. Nowotwór prostaty to druga pod względem występowania choroba nowotorowa po raku płuc.

Jak podkreśliła dr Iwona Skoneczna z Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, najskuteczniejszą profilaktyką jest regularne badanie i wcale tych badań nie muszą przeprowadzać specjaliści, czyli urolodzy albo onkolodzy.

- Najprostsze i najskuteczniejsze badanie per rectum może być przeprowadzone przez lekarza rodzinnego. Teraz lekarze rodzinni w ogóle nie wykonują takich badań. Po szkoleniu każdy lekarzy pierwszego kontaktu powinien umieć takie badanie u pacjenta przeprowadzać - podkreśliła dr Skoneczna.

Prof. Sergiusz Nawrocki, konsultant wojewódzki w dziedzinie radioterapii onkologicznej na Warmii i Mazurach, dodał, że ważną rolę w profilaktyce raka prostaty mogą odegrać rodziny pacjentów.

- Ponieważ nowotwory gruczołu krokowego to problem mężczyzn od 50. roku życia i starszych, to właśnie dzieci i wnuki powinny namawiać swych ojców i dziadków do regularnych badań. Nowotwory we wczesnym stadium nie dają objawów i przez to pacjent nie ma powodów, by zgłaszać się do lekarza - podkreślił.

Dodał, że gdy pacjent odczuwa już dolegliwości, choroba jest w dużym stopniu zaawansowania, a leczenie nie zawsze jest skuteczne.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum