Specjaliści: szpitale zgłaszają zbyt mało dawców narządów do przeszczepów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 października 2012 15:14

Dzięki przeszczepom mamy szansę na nowe życie, ale mogłoby ją otrzymać znacznie więcej osób, gdyby częściej zgłaszani byli dawcy narządów - zwracali uwagę pacjenci po transplantacjach i lekarze na konferencji prasowej w siedzibie TVP w Warszawie.

Specjaliści: szpitale zgłaszają zbyt mało dawców narządów do przeszczepów

Pretekstem do spotkania był obchodzony w piątek (26 października) Światowy Dzień Donacji i Transplantacji oraz zapowiedź emisji nowych odcinków serialu dokumentalnego "Operacja ŻYCIE". Jego bohaterami są pacjenci oczekujący na przeszczep (lub będący już po transplantacji), a także ich rodziny, lekarze i koordynatorzy ds. transplantacji. 

Prof. Wojciech Rowiński, krajowy konsultant w dziedzinie transplantologii poinformował, że oficjalnie czeka na przeszczep ponad 2 tys. chorych. Tymczasem szpitale zgłaszają jako potencjalnych dawców zaledwie 2 proc. wszystkich zmarłych w danej placówce. Z raportu NIK przedstawionego na konferencji wynika, że są placówki, które zgłaszają Poltransplantowi po kilkunastu dawców rocznie, a inne o podobnej wielkości - zaledwie kilku. Ale są również takie, które nie zgłaszają nikogo. 

Robert Kęder z Polskiej Federacji Pacjentów Dialtransplant zaznaczył w rozmowie z PAP, że powinniśmy rozmawiać w gronie rodziny i najbliższych przyjaciół o tym, czy zgadzamy się, by po śmierci można było wykorzystać nasze narządy do przeszczepów. "Dusza idzie do nieba, ale ciało do ziemi. Możemy jednak sprawić, że pozyskane z niego organy uratują życie kilku osób" - dodał.

Na spotkaniu był obecny również Janek Statuch z Sandomierza, który od 10 lat żyje z nowym sercem. Powiedział PAP, że przeszczep zmienił jego życie, ale także i jego samego. "Stałem się człowiekiem bardziej wrażliwym na innych ludzi i jestem też bardziej szczęśliwy, cieszy mnie każda chwila" - stwierdził.

Renata Wrzosek z Węgrowa w pobliżu Mińska Mazowieckiego, której chirurdzy w Trzebnicy w 2010 r. przeszczepili dłoń i ramię (10 cm powyżej łokcia) w rozmowie z PAP podziękowała rodzinie zmarłej kobiety, że zgodziła się na pobranie jej ręki do transplantacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum