Specjaliści: skuteczne leczenie chrapania dotyczy przyczyn, nie objawów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2017 11:07

Nocne zaburzenia oddychania to patologie wpływające na jakość naszego snu, a w konsekwencji na samopoczucie w ciągu dnia i zdrowie naszego organizmu. Jednym z najpowszechniejszych problemów jest chrapanie. Szacuje się, że dotyczy ono połowy dorosłej populacji.

Specjaliści: skuteczne leczenie chrapania dotyczy przyczyn, nie objawów
Szacuje się, że problem chrapania dotyczy połowy dorosłej populacji Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Światowy Dzień Snu, obchodzony w tym roku 17 marca, jest okazją do zwrócenia uwagi na znaczenie jakościowego i zdrowego snu w życiu każdego człowieka.

Szacuje się, że w Polsce chrapie około 10 mln osób, z czego prawie połowa może tego nie zauważać. Prawie 70 proc. chrapiących przyznaje, że nie czuje się po przebudzeniu wypoczęta, czyli co najmniej 4 mln Polaków co rano wstaje niewyspana i ma kłopoty z koncentracją - wskazują badania TNS dla Centrum Medycznego MML.

Chrapanie jest objawem utrudnionego przepływu powietrza przez nos i gardło.

- Podczas snu rozluźniają się mięśnie podniebienia miękkiego, a przy ułożeniu ciała na plecach język cofa się, usta otwierają i dochodzi do zwężenia kanału nosogardła i gardła. To sprawia, że powietrze przeciska się trudniej do płuc, powoduje wibracje i drgania wiotkiej części podniebienia i języczka, co wywołuje efekt akustyczny, czyli chrapanie - wyjaśnia dr Michał Michalik, otolaryngolog z CM MML.

Dane TNS pokazują, że problem chrapania dotyczy też dzieci (3 proc.). U najmłodszych chrapanie może sygnalizować problem przerośniętego migdałka i skutkować bólem głowy, zmęczeniem, częstymi infekcjami górnych dróg oddechowych i bezdechem.

Niedrożne drogi oddechowe powodują trudności z nabieraniem powietrza do płuc, co może prowadzić do stopniowo nasilającego się niedotlenienia, czyli bezdechu. Krótkotrwałe bezdechy są normalnym zjawiskiem i zdarzają się u większości osób, ale gdy pojawiają się częściej niż 10 razy na godzinę, mogą powodować zespół bezdechu śródsennego i być niebezpieczne dla zdrowia.

Specjaliści przypominają, że aby leczenie zaburzeń oddychania podczas snu było skuteczne, powinno być leczeniem przyczyn schorzenia, a nie objawów.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum