Specjaliści przypominają o dokładnym myciu rąk, 20 sekund może ochronić przed koronawirusem

Autor: KL,Puls Biznesu/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2020 10:28

Zasada 20 sekund może ochronić przed wieloma chorobami, w tym koronawirusem - przypomina Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób. W ostatnich rekomendacjach dla Amerykanów, które mają zminimalizować ryzyko zakażenia Centrum poleca m.in. częste mycie rąk.

W związku z rosnącym zagrożeniem koronawirusem zalecają by często myć ręce - co najmniej 20 sekund. Fot. archiwum

Tamtejsi eksperci wskazują, że tylko 5 proc. ludzi prawidłowo myje ręce po skorzystaniu z toalety, a brak higieny sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych - informuje Puls Biznesu.

Dlatego w zaleceniach w związku z rosnącym zagrożeniem koronawirusem zalecają by często myć ręce - co najmniej 20 sekund , zwłaszcza po wyjściu z toalety, przed jedzeniem i za każdym razem po wydmuchaniu nosa, kaszlnięciu i kichnięciu.

O tym jak istotna jest higiena rąk przekonywał już dawno na naszych łamach prof. Didier Pittet, ekspert WHO, twórca programu Clean Care is Safer Care.

Jak wskazywał ekspert regularna dezynfekcja rąk może całkowicie zmienić statystyki dotyczące zakażeń szpitalnych. W Stanach Zjednoczonych wskutek zakażeń szpitalnych co 3 minuty ktoś umiera. Ryzyko wystąpienia zakażeń i związanych z tym ofiar śmiertelnych w krajach rozwijających się wzrasta nawet 24-krotnie w porównaniu z USA.

Profesor wyjaśniał, że czas przeżycia drobnoustrojów na powierzchni ( np. zabrudzonej klamce) może wynieść nawet kilka miesięcy. Zaś wystarczy 20-30 sekund by zapobiec szerzeniu się wirusów i bakterii.  Tyle zajmuje właściwa dezynfekcja rąk.

Szacuje się, że co ósmy Polak nie myje rąk przed jedzeniem, a co piąty nie robi tego po powrocie do domu. Najbardziej zdumiewający jest jednak fakt, że co drugi mężczyzna i co czwarta kobieta w Polsce nie myją rąk po wyjściu z toalety.

Brudne ręce zwiększają ryzyko zarażenia się grypą, zachorowania na biegunkę, wirusowe zapalenie wątroby typu A, infekcje oddechowe, gronkowca, salmonellę, bąblowicę, owsicę, rotawirusy, glistę ludzką, giardiozę, czy toksokarozę.

Czytaj też: Mycie rąk po wyjściu z toalety? To się zdarza, ale nie wszystkim

 

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum