Specjaliści przekonują: oddawanie krwi jest bezpieczne

Autor: Gazeta Pomorska, IB/Rynek Zdrowia • • 10 lipca 2009 10:16

Wakacyjne braki wystarczających zapasów krwi w Regionalnych Stacjach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa są, jak co roku, dużym problemem. Dlatego Koło Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Toruniu zorganizowało akcję letniego oddawania krwi.

– To nasza odpowiedź na apel środowisk medycznych i stacji krwiodawstwa – mówi Gazecie Pomorskiej st. chorąży Zbigniew Płaczkiewicz, rzecznik toruńskiej szkoły podchorążych. – Ostatnio poprosiła nas o pomoc kobieta, której mąż miał rzadką grupę krwi i czekał na zabieg, którego nie można było odkładać. Chodziło o trzy jednostki, ale okazało się, że znalazło się sześć.

– Wakacje to ciężki okres dla krwiodawstwa: szkoły i uczelnie są zamknięte, a to głównie młodzież oddaje krew. Natomiast zabiegów spowodowanych wypadkami komunikacyjnymi i rolniczymi notuje się w lipcu i sierpniu najwięcej – wyjaśnia koordynator akcji, Wiesława Przymus z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Toruniu.

Źle jest także w Radomiu. Tutejsze RCKiK miało pod koniec czerwca w zapasie 130 jednostek krwi, podczas gdy powinno ich być o co najmniej 70 więcej. Podobna sytuacja panuje w Warszawie.

– Krew wydajemy w stanach ratujących życie, natomiast w przypadku operacji planowych prosimy o przełożenie zabiegu, jeśli jest to naturalnie możliwe – wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl dr Bożena Sobecka ze stołecznego RCKiK. –Przypominamy także lekarzom, aby namawiali członków rodziny operowanego pacjenta do oddania krwi. Czasem jednak zdarza się, że lekarz uzależnia operację od oddania krwi przez rodzinę. Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. Nie każdy może, ze względu na wiek lub stan zdrowia, oddać krew, nie wolno więc stawiać takiegi ultimatum.

Dlaczego wielu potencjalnych honorowych krwiodawców nie decyduje się ostatecznie na oddanie krwi? Jako powód podają obawę przez zakażaniem.

– Oddawanie krwi jest bezpieczne – podkreśla dr Sobecka. – Stosowany jest wyłącznie sprzęt jednorazowego użytku, a możliwość zakażenia jest równa zeru.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum