Specjaliści: przekarmione dzieci częściej zapadają na choroby metaboliczne

Autor: KL, Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2014 08:48

Wśród ponad 18 tys. dzieci pomiędzy 6 a 14 r.ż. przebadanych w Gdańsku w ramach programu "6-10-14 dla Zdrowia" aż 16,3 proc. wymagało wsparcia w walce z otyłością lub nadwagą. Liczba otyłych dzieci rosła wraz z wiekiem. Wśród sześciolatków nadwagę miało co dziesiąte dziecko, w grupie gimnazjalistów do programu zakwalifikowane zostało co piąte.

Koordynujący program specjaliści z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zwracają uwagę, że im wcześniej występuje otyłość, tym szybciej pojawiają się problemy zdrowotne. Jak podkreślają, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze lub hipercholesterolemia występowały zazwyczaj u osób starszych. Obecnie diagnozuje się je u 25-30 latków.

Niepokojące dane dotyczą nie tylko Pomorza. Prof. Grzegorz Dzida, lubelski konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii podkreślał w rozmowie z Rynkiem Zdrowia, że otyłość dotyczy już ponad 10 proc. populacji dzieci do 16. roku życia. Co trzecie dziecko i nastolatek w Polsce ma nadwagę. Co gorsza badania ankietowe przeprowadzone wśród rodziców dzieci z nadwagą wskazują, że nie oceniają oni źle nawyków żywieniowych swojego potomstwa. Są także zdania, że aktywność fizyczna ich dzieci jest wystarczająca.

- Tymczasem konsekwencją nadwagi i otyłości są poważne następstwa w postaci nadciśnienia tętniczego i cukrzycy typu 2. Obecnie nawet 30 proc. chłopców z nadwagą ma podwyższone wartości ciśnienia tętniczego i aż o 5 proc. podwyższone stężenie glukozy na czczo. Te trzy elementy: nadwaga, podwyższone ciśnienie tętnicze i podwyższone stężenie glukozy we krwi są składnikami zespołu metabolicznego, który sam w sobie nie jest chorobą, jednak wskazuje na znaczne zwiększenie ryzyka wystąpienia "katastrof naczyniowych" - udaru mózgu, zawału serca czy nagłej śmierci sercowej - wyjaśnia profesor Dzida.

W opinii konsultanta istnieje duże ryzyko, że dzisiejsi nastolatkowie będą umierać wcześniej niż ich rodzice.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum