Specjaliści: powszechne szczepienie niemowląt sposobem na rotawirusy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 marca 2012 18:14

Najlepszy sposób na ograniczenie uciążliwych zakażeń rotawirusem, także w szpitalach, to powszechne szczepienia niemowląt - przekonywali specjaliści podczas konferencji pod hasłem "Powstrzymaj rotawirusy".

- Leczenie dziecka, które trafia do szpitala z ostrym zapaleniem żołądka i jelit spowodowanym przez rotawirusy wymaga szczególnych środków ostrożności - mówił prezes fundacji "Instytut Profilaktyki Zakażeń" dr Paweł Grzesiowski. W stolcu chorego są miliony cząsteczek wirusa, a do zakażenia wystarczy ich 10 do 100. Jedno dziecko może zakazić cały oddział, trzeba więc stosować specjalne procedury izolacji.

Zwalczanie rotawirusa jest trudne - nie ma otoczki i składa się niemal wyłącznie z nici DNA, toteż nie boi się wody i mydła. Na suchych powierzchniach może przez wiele dni pozostawać aktywny. Nawet spirytus niszczy rotawirusa dopiero po minucie, nie wystarczy więc szybko przetrzeć nim dłonie po zbadaniu chorego dziecka. Codzienne zmywanie podłóg środkiem odkażającym i sprzątanie oddziału nie zawsze jest skuteczne.

W Polsce dochodzi rocznie do 22 tys. zakażeń rotawirusowych, wymagających pobytu w szpitalu i 172 tys. wymagających porad ambulatoryjnych. Chore dziecko może wydalać wirusa przez 2-3 tygodnie. Szczególnie ciężki przebieg ma zakażenie rotawirusami poniżej 6  miesiąca życia - łatwo dochodzi do niebezpiecznego odwodnienia. W Polsce zgony spowodowane przez rotawirusy są rzadkie (kilkanaście przypadków rocznie).

- Przed ciężką biegunką najlepiej chroni doustna szczepionka przeciwko rotawirusom podawana przed 6 miesiącem życia - mówiła dr Maria Kotowska z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Podkreślała, że ponad jedna czwarta lekarzy uważa, że brak programu powszechnych szczepień przeciw rotawirusom powoduje, że rodzice nie decydują się na szczepienie dzieci. Szczepienie za własne pieniądze kosztuje pacjenta 600-700 zł. Gdyby szczepionkę kupowało państwo, koszt mógłby być niższy o około 40 proc.

Koszt leczenia zakażenia rotawirusami u jednego pacjenta wynosi około 1200 euro. W skali całej Polski to około 115 mln zł. Szczepienia dzieci przeciwko chorobom zakaźnym pomaga nie tylko im. Na przykład w Kielcach po wprowadzeniu szczepień dzieci przeciwko pneumokokom spadła liczba zachorowań osób starszych, które zarażały się od małych dzieci.

Jak podkreślał dr Grzesiowski, nie ma naukowych dowodów, które podważałyby sensowność podawania szczepionek. Według niego powtarzające się opinie o zawartości rtęci mają niewiele wspólnego z rzeczywistością, ponieważ rtęciowe konserwanty wycofano już dawno. Na dodatek, zdaniem lekarza, nie były to ilości szkodliwe dla zdrowia.

- Liczba obowiązkowych szczepień nie będzie rosła w nieskończoność. Z czasem rola niektórych chorób zakaźnych maleje, co prowadzi do ograniczenia szczepień i przesuwania ich na dalsze lata życia - uspokajał dr Grzesiowski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum