Specjaliści: potrzebny ośrodek dla pacjentów w stanie apalicznym

Autor: TVN24.pl/Rynek Zdrowia • • 17 sierpnia 2014 13:59

Apalicy, czyli osoby po urazach mózgu, mają otwarte oczy, oddychają, ale nie ma z nimi żadnego kontaktu - czasem latami leżą na oddziałach szpitalnych, zwykle zajmując jedynie łóżko, choć specjalistyczna rehabilitacja mogłaby dać im szansę na powrót do rzeczywistości.

Prof. Dariusz Jaskólski, kierownik oddziału neurochirurgii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. N. Barlickiego w Łodzi i wojewódzki konsultant w dziedzinie neurologii ocenia, że polski system ochrony zdrowia nie wie co z nimi zrobić - informuje tvn24.pl

Także Janina Mirończuk, szefowa fundacji Światło zaznacza, że mimo, iż rokowania apalików zazwyczaj nie są dobre, przy odpowiedniej rehabilitacji mieliby szansę na powrót do świadomości. Niestety, w Polsce nikt im tej szansy nie daje.

Fundacja Światło prowadzi jedyny w kraju ośrodek przeznaczony tylko dla apalików. Ma do dyspozycji 40 łóżek. W ciągu 12 lat prowadzenia działalności udało się tam wybudzić 34 pacjentów.

W kraju działają jeszcze inne placówki (zakłady opiekuńczo-lecznicze czy specjalistyczne hospicja) które byłyby przygotowane do opieki nad apalikami. Tacy pacjenci rzadko jednak do nich trafiają. Problemem najczęściej są pieniądze. Prof. Jaskólski wyjaśnia, że chory musi dysponować stałym, miesięcznym dochodem w wysokości około 2 tys. zł.

Specjaliści podkreślają, że w Polsce brakuje publicznego ośrodka, który zająłby się pacjentami w stanie apalicznym.

Więcej: http://www.tvn24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum