Specjaliści: pacjenci z chorobą Parkinsona wymagają kompleksowej opieki

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 12 sierpnia 2013 16:58

Pacjenci z chorobą Parkinsona nie mają w Polsce zapewnionej właściwej opieki oraz dostępu do leczenia odpowiedniego do ich stanu - stwierdzają neurolodzy w dokumencie, który powstał po posiedzeniu Komisji Zdrowia Senatu RP na temat tej grupy chorych.

Specjaliści: pacjenci z chorobą Parkinsona wymagają kompleksowej opieki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przedstawiciele środowiska neurologicznego oraz pacjentów i ich opiekunów uważają za konieczne stworzenie odpowiednich rozwiązań prawnych i organizacyjnych zapewniających lepszą diagnostykę i leczenie pacjentów z chorobą Parkinsona.

Postulują, aby wzorem innych krajów tworzyć specjalistyczne ośrodki zapewniające kompleksową opiekę, począwszy od diagnostyki po leczenie chorych w zaawansowanym stadium choroby. W ośrodkach tych powinna być prowadzona kwalifikacja chorych do głębokiej stymulacji mózgu i terapii infuzyjnych.

W dokumencie stwierdza się, że niezwykle ważne jest również zapewnienie chorym odpowiedniej rehabilitacji i stworzenie dostępu do terapii farmakologicznej dla pacjentów w zaawansowanym stadium choroby Parkinsona.

Brak możliwości zapewnienia efektywnej terapii prowadzi do szybszego pogarszania się stanu zdrowia chorych, pogłębienia niesprawności ruchowej i przedwczesnej izolacji. Należy zatem wprowadzić, w ramach obowiązującego systemu, procedury lepiej odpowiadające potrzebom pacjentów z chorobą Parkinsona.

Optymalnym rozwiązaniem - wzorem innych krajów - byłyby jednodniowe hospitalizacje pozwalające właściwie ocenić stan pacjenta i wykonać niezbędne badania diagnostyczne - czytamy w dokumencie podpisanym przez prof. Andrzeja Boguckiego, kierownika Kliniki Chorób Układu Pozapiramidowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przewodniczącego Sekcji Schorzeń Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Dokument został przekazany senatorowi Rafałowi Muchackiemu, przewodniczącemu Komisji Zdrowia Senatu RP.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum