Specjaliści: pacjenci z chorobą Parkinsona wymagają kompleksowej opieki
Pacjenci z chorobą Parkinsona nie mają w Polsce zapewnionej właściwej opieki oraz dostępu do leczenia odpowiedniego do ich stanu - stwierdzają neurolodzy w dokumencie, który powstał po posiedzeniu Komisji Zdrowia Senatu RP na temat tej grupy chorych.

Przedstawiciele środowiska neurologicznego oraz pacjentów i ich opiekunów uważają za konieczne stworzenie odpowiednich rozwiązań prawnych i organizacyjnych zapewniających lepszą diagnostykę i leczenie pacjentów z chorobą Parkinsona.
Postulują, aby wzorem innych krajów tworzyć specjalistyczne ośrodki zapewniające kompleksową opiekę, począwszy od diagnostyki po leczenie chorych w zaawansowanym stadium choroby. W ośrodkach tych powinna być prowadzona kwalifikacja chorych do głębokiej stymulacji mózgu i terapii infuzyjnych.
W dokumencie stwierdza się, że niezwykle ważne jest również zapewnienie chorym odpowiedniej rehabilitacji i stworzenie dostępu do terapii farmakologicznej dla pacjentów w zaawansowanym stadium choroby Parkinsona.
Brak możliwości zapewnienia efektywnej terapii prowadzi do szybszego pogarszania się stanu zdrowia chorych, pogłębienia niesprawności ruchowej i przedwczesnej izolacji. Należy zatem wprowadzić, w ramach obowiązującego systemu, procedury lepiej odpowiadające potrzebom pacjentów z chorobą Parkinsona.
Optymalnym rozwiązaniem - wzorem innych krajów - byłyby jednodniowe hospitalizacje pozwalające właściwie ocenić stan pacjenta i wykonać niezbędne badania diagnostyczne - czytamy w dokumencie podpisanym przez prof. Andrzeja Boguckiego, kierownika Kliniki Chorób Układu Pozapiramidowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przewodniczącego Sekcji Schorzeń Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Dokument został przekazany senatorowi Rafałowi Muchackiemu, przewodniczącemu Komisji Zdrowia Senatu RP.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)