Specjaliści: pacjenci po udarze potrzebują botoksu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 lipca 2013 17:06

Toksyna botulinowa, która pozwala rozluźnić przykurczone mięśnie osób po udarze mózgu powinna trafić na listę leków refundowanych - mówili uczestnicy czwartkowej (4 lipca) konferencji "Udar mózgu. I co dalej?", zorganizowanej w Warszawie.

Specjaliści: pacjenci po udarze potrzebują botoksu

W Polsce udaru mózgu doznaje rocznie około 75 tys. osób. U większości pozostawia trwały ślad w postaci niepełnosprawności. Jest główną przyczyną inwalidztwa u osób po 40 roku życia. Następstwem uszkodzenia mózgu może być niesprawność ruchowa, zaburzenia czucia, mowy, widzenia czy amnezja. Do najbardziej dokuczliwych i bolesnych następstw udaru mózgu należy niesprawność ruchowa, spowodowana niedowładem lub wzmożonym napięciem mięśniowym (spastyczność poudarowa).

Poudarowa spastyczność pojawia się u dorosłych, gdy mięśnie nie odpowiadają na wysyłane przez mózg sygnały dotyczące ich rozluźnienia. Trwały, bolesny skurcz uniemożliwia ruch i zwykłą, codzienną aktywność. Bardzo często stanowi główny problem w rehabilitacji i codziennym życiu, ponieważ jest źródłem dotkliwego bólu. Charakterystyczne dla pacjentów ze spastycznością są: zaciśnięta pięść, nadmiernie zgięty nadgarstek i łokieć oraz ramię przyciśnięte do piersi. Oznacza to trudność w wykonywaniu podstawowych czynności - ubieraniu się, myciu czy spożywaniu posiłków. Spastyczność sprzyja także powstawaniu trwałych przykurczów, deformacji stawowych, odleżyn, zakrzepicy żylnej oraz infekcji. 

Już od kilkunastu lat u osób po udarze stosowane jest leczenie toksyną botulinową. Może pomóc zarówno osobom z ciężkimi porażeniami, uwalniając je od bólu i skurczów, jak i z porażeniami lekkimi, w których wystarczy ostrzyknąć toksyną pojedynczy mięsień, aby na przykład sprawnie pisać na komputerze.

W Polsce wciąż nie wprowadzono programu terapeutycznego dla osób zmagających się ze spastycznością, pomimo otrzymania w 2009 r. pozytywnej rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych.

- Toksyna botulinowa stwarza możliwości poprawy w zakresie napięcia mięśniowego, bólu, higieny, samodzielności. Jednorazowa dawka działa 3-4 miesiące i stwarza dogodne okno terapeutyczne dla fizjoterapii, która w dalszych miesiącach pomoże w pokonaniu napięcia mięśniowego i przywracaniu sprawności ruchowej - mówi prof. Jarosław Sławek z Interdyscyplinarnej Grupy Ekspertów ds. spastyczności.

Brak dostępu polskich pacjentów do skutecznej i powszechnie stosowanej na świecie terapii spastyczności dotyka rocznie około 2000 osób, których jakość życia mogłaby ulec znaczącej poprawie - poinformował prof. Sławek. Koszt botoksu nie jest wielki - średnio 400 złotych miesięcznie, ale często przekracza to możliwości finansowe osób po udarze.

Jak zapewnił Wojciech J. Matusewicz, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych to, że jesteśmy jedynym poza Rumunią krajem w Europie nie refundującym leczenia osób po udarze botoksem to głównie wina procedur. Jeszcze tego lata botoks powinien trafić na listę leków refundowanych. Organizatorami konferencji "Udar mózgu. I co dalej?" były Fundacja Udaru Mózgu oraz Interdyscyplinarna Grupa Ekspertów ds. Spastyczności.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum