Specjaliści o immunoterapii swoistej u dzieci

Autor: PAP-Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 05 września 2011 10:11

Zainteresowanie odczulaniem w ostatnich latach wzrasta: to konsekwencja rosnącej liczby zachorowań oraz przekonania o skuteczności tej metody leczenia alergii - mówi prof. Anna Bręborowicz, kierownik Kliniki Pneumonologii, Alergologii Dziecięcej i Immunologii Klinicznej UM w Poznaniu.

Specjaliści o immunoterapii swoistej u dzieci
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według prof. Bręborowicz optymalnym modelem opieki nad chorym na alergię jest współpraca lekarza rodzinnego ze specjalistą. Profesor podkreśla, że leczenie odczulające bezwzględnie wymaga opieki specjalistycznej. Lekarz może podjąć decyzję o wyborze tej formy terapii, gdy objawy choroby stają się uciążliwe, burzliwe, nawracają, stają się przewlekłe.

- Immunoterapię zaleca się u dzieci powyżej czy od 5. roku życia. Takie ustalenia wynikają ze znajomości przebiegu procesu alergizacji, możliwości jego udokumentowania w sposób przekonywujący i ograniczonych możliwości monitorowania objawów ubocznych u dzieci małych - wyjaśnia prof. Bręborowicz. Dodaje, że trzeba mieć pewność, że odczulanie jest konieczne, a pacjent - bezpieczny.

Profesor zauważa, że szczególnie trudną diagnostycznie grupą pacjentów są niemowlęta i dzieci najmłodsze. W tej grupie wiekowej rzadko udaje się potwierdzić uczulenie na pospolite alergeny powietrznopochodne, które to uczulenie jest wskazaniem do immunoterapii swoistej u dzieci starszych oraz u dorosłych. Jeszcze rzadziej możliwe jest potwierdzenie związku między ekspozycją na alergen a wystąpieniem objawów.

Wyniki badania na temat epidemiologii chorób alergicznych w Polsce (ECAP), przeprowadzonego pod kierunkiem prof. Bolesława Samolińskiego pokazują, że nadal istnieje problem niedodiagnozowania tej grupy chorób, a więc i niewystarczającego leczenia.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum