×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Specjaliści: niewielu Polaków szczepi się przeciwko grypie

Autor: PAP/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 24 kwietnia 2012 19:35

Przeciwko grypie szczepi się zaledwie kilka procent mieszkańców naszego kraju. Rzadko szczepione są dzieci do 14. roku życia. Trochę lepiej jest w przypadku osób przewlekle chorych i starszych - ocenili we wtorek (24 kwietnia) eksperci podczas konferencji w PZH poświęconej szczepieniom.

Specjaliści: niewielu Polaków szczepi się przeciwko grypie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prof. Lidia Brydak zwróciła uwagę, że zbyt rzadko szczepią się pracownicy ochrony zdrowia (około 6 proc.). W przypadku chorych przewlekle szczepi się ponad 11 proc., a osób w podeszłym wieku - około 13 proc.

Specjalistka wyjaśniała, że jedną z przyczyn jest brak świadomości wśród lekarzy: szczepienia bywają uważane za nieskuteczne, ponieważ grypa jest często mylona z innymi rodzajami infekcji górnych dróg oddechowych, które może wywoływać 200 innych wirusów.

Prof. Brydak zaznaczyła, że szczepionka za 30 zł pozwala uniknąć zachorowania i ewentualnych kosztownych powikłań. W skali kraju szczepienia mogą przynieść miliardowe oszczędności. Z powodu powikłań grypy w 2009 r. zmarło w Polsce 87 osób, przy czym co czwarta miała ponad 70 lat.

Dr Iwona Paradowska-Stankiewicz zaznaczyła, że grypa nie jest jedyną chorobą, przeciwko której powinny się zaszczepić osoby starsze. - Choroby zakaźne są przyczyną jednej trzeciej wszystkich zgonów osób powyżej 65. roku życia, a u osób w podeszłym wieku śmiertelność wywołana konkretnym patogenem jest około 20-25 razy wyższa niż u osób młodych i zdrowych. Wynika to z gorszej kondycji układu immunologicznego - wyjaśniła.

Dodała, że priorytetem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) są szczepienia przeciwko pneumokokom. Szczepionka polisacharydowa chroni osoby po 65. roku życia ze skutecznością wynoszącą 75 proc.

Przypomniała również, że liczbę zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B), które było poważnym problemem w latach 80. XX wieku, udało się znacznie ograniczyć właśnie dzięki szczepieniom - spadła ona kilkunastokrotnie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum