×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Specjaliści: majsterkowanie bez okularów ochronnych może bardzo źle się skończyć

Autor: liderzyinnowacyjnosci.com/Rynek Zdrowia26 kwietnia 2020 18:03

Przymusowy pobyt w domu zmienił styl życia wielu osób. Aby uniknąć bezczynności podejmują się podczas kwarantanny różnych robót, w tym m.in. remontowych. Zazwyczaj majsterkowicze zapominają o używaniu okularów ochronnych. Bez takiego zabezpieczenia do oczu dostają się niebezpieczne przedmioty, różne opiłki, drzazgi, farba, kleje oraz inne substancje żrące.

Specjaliści: majsterkowanie bez okularów ochronnych może bardzo źle się skończyć
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ciało obce w oku zagraża utracie widzenia. Jedynie natychmiastowa interwencja okulistyczna może uratować wzrok. Zamiłowanie do majsterkowania przy wykonywaniu prac remontowych podczas kwarantanny, bez odpowiedniego zabezpieczenia, może się źle skończyć - ostrzegają specjaliści.

Klinika Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przeprowadza tygodniowo tyle skomplikowanych operacji chirurgicznych w wyniku urazów oczu, ile przed epidemią wykonywała w ciągu miesiąca. Podobne statystyki podają światowe agencje m.in. BBC i CNN.

- Pomimo licznych obostrzeń związanych z epidemią i ograniczeniem poruszania się, coraz więcej pacjentów zarówno dorosłych, jak i dzieci, zgłasza się do naszej kliniki z urazami oczu. Bez zachowania wymaganego bezpieczeństwa przeprowadzają różne prace domowe i przydomowe  narażając się na poważne problemy związane z chorobami oczu - mówi prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

- Apelujemy o używanie okularów ochronnych przy piłowaniu, heblowaniu, skuwaniu tynków, tapetowaniu i innych zajęciach tego typu. Wniknięcie ciała obcego do gałki ocznej może spowodować bardzo poważne konsekwencje, łącznie z utrata wzroku - przestrzega prof. Robert Rejdak.

Każdego dnia w ciągu tygodnia specjaliści przeprowadzają w klinice po kilka skomplikowanych operacji ratujących wzrok, w wyniku urazów oczu.

- Przyjeżdżają do nas pacjenci z kilku województw, ponieważ lokalne ośrodki wstrzymały świadczenie tego rodzaju usług okulistycznych w czasie epidemii. Przeprowadzamy operacje oczu mieszkańcom Radomia, Rzeszowa, Przemyśla, Zamościa i wielu innych miejscowości. Jeśli już ktoś musi majsterkować w czasie kwarantanny to proszę zakładać okulary ochronne sobie i chronić dzieci, które często towarzyszą rodzicom przy takich pracach i tez padają ofiara różnych urazów - mówi prof. Rejdak.

Przymusowy pobyt w domu zmienił styl życia wiele osób. Aby uniknąć bezczynności podejmują się różnych robót, w tym m.in. remontowych. Zamknięte sklepy z materiałami budowlanymi nie są przeszkodą, ponieważ wiele rzeczy można zamówić przez internet i rozpocząć prace domowe lub przydomowe. Ten wolny czas podczas kwarantanny będzie wykorzystany z pożytkiem tylko wówczas, jeśli majsterkowicze zachowają niezbędne warunki bezpieczeństwa. Bez okularów ochronnych można stracić wzrok i nie zobaczyć już nigdy efektów swojego majsterkowania.

O rozwagę i zachowanie szczególnej ostrożności przy wykonywaniu różnych prac domowych apelują nie tylko specjaliści, ale również wszystkie światowej agencje w tym m.in. BBC, CNN.

Więcej: liderzyinnowacyjnosci.com

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze