Specjaliści: leki inkretynowe nie dla polskich pacjentów?

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 05 września 2012 17:45

Leki inkretynowe mają wyjątkowo korzystny profil bezpieczeństwa w porównaniu do innych specyfików i choć silne argumenty przemawiają za tym, aby były one refundowane, znowu nie pojawiły się na zaktualizowanej liście refundacyjnej - zaznaczył podczas warsztatów dla dziennikarzy prof. dr hab. med. Leszek Czupryniak, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego

Specjaliści: leki inkretynowe nie dla polskich pacjentów?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Inkretynowa rewolucja dokonała się już w krajach UE, ale pacjenci z cukrzycą typu 2 w Polsce od lat czekają na dostęp do nowoczesnej terapii - wciąż bez skutku.

Specjaliści kilku dziedzin medycyny dyskutowali, jak skutecznie i nowocześnie leczyć pacjentów z cukrzycą, aby minimalizować powikłania związane z chorobami współistniejącymi (układ krążenia, schorzenia neurologiczne, otyłość), stąd na warsztatach obecność kardiologa, neurologa i specjalisty leczenia otyłości.

W przypadku pacjentów z cukrzycą, bardzo ważne, oprócz przyjmowania leków, jest leczenie niefarmakologiczne - czyli dbałość o zdrową dietę i aktywność fizyczna. Ta sfera jednak mocno szwankuje.

- Postęp cywilizacyjny wiąże się ze zmniejszonym wydatkiem energetycznym. Ponadto w naszej naturze nie leży systematyczność i nawet jeśli dysponujemy wiedzą, co jest dla nas dobre, nie przekłada się to na nasze czyny - mówił prof. dr hab. med. Zbigniew Gaciong, internista, kardiolog.

Specjaliści podkreślali, że leki inkretynowe znacznie ułatwiłyby zadanie lekarzy w kontrolowaniu cukrzycy typu 2. Nie od razu byłyby dostępne dla wszystkich pacjentów, ale duża grupa chorych mogłaby uzyskać istotne korzyści wynikające z ich stosowania. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum