Specjaliści: jesienią może ruszyć pilotaż koordynowanej opieki nefrologicznej

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 30 maja 2019 14:41

Podczas trwającego od czwartku (30 maja) w Poznaniu 13. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego zaprezentowane zostały szczegóły pilotażowego programu opieki koordynowanej nad pacjentami z chorobami nerek.

Specjaliści: jesienią może ruszyć pilotaż koordynowanej opieki nefrologicznej
FOT. WIM; zdjęcie ilustracyjne

- Program ma szansę wystartować jesienią. Może wziąć w nim udział 250 stacji dializ z całej Polski, a 25 z Wielkopolski. 60 lat temu właśnie w Poznaniu przeprowadzono pierwszą w Polsce dializę - przypominają organizatorzy 13. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego.

Pilotaż zakłada, między innymi, poprawę dostępu pacjentów nefrologicznych do profilaktyki oraz specjalistów. - 250 stacji dializ z całej Polski już jesienią tego roku może wziąć udział w programie pilotażowym koordynowanej opieki medycznej nad pacjentami z przewlekłą chorobą nerek (PChN) - poinformował w Poznaniu prof. Ryszard Gellert, krajowy konsultant w dziedzinie nefrologii.

- Reforma opieki nefrologicznej uratuje życie 80 tys. Polaków rocznie. Jej głównym celem jest wcześniejsze wykrywanie PChN. Choroba nerek skraca życie przeciętnego Polaka o 2 lata i dotyczy ponad 4 milionów mieszkańców naszego kraju - dodaje prof. Gellert i zaznacza, że treść projektu rozporządzenia w sprawie pilotażu koordynowanej opieki nefrologicznej jest gotowa do wysyłki do Ministerstwa Zdrowia.

- Chcemy, by nefrolog przypominał lekarza rodzinnego i zajął się chorym na nerki oraz koordynacją leczenia jego wszystkich schorzeń w ujęciu holistycznym. Propozycja zakłada, że do programu pilotażowej opieki koordynowanej nad pacjentami nefrologicznymi wejdą chętne stacje dializ, które leczą ponad 50 pacjentów i mają w strukturze poradnię nefrologiczną. To będą miejsca, w których pacjenci otrzymają kompleksową pomoc zespołu lekarzy - tłumaczy prof. Ryszard Gellert.

- Ogromnie się cieszę, że tak potrzebny pacjentom chorym na nerki pilotaż programu koordynowanej opieki możemy ogłosić w Poznaniu, gdzie 60 lat temu odbył się zabieg pierwszej w Polsce dializy - dodaje prof. Andrzej Oko, wielkopolski konsultant wojewódzki w dziedzinie nefrologii.

Eksperci zwracają uwagę, że obecny system opieki nad chorymi na nerki w Polsce ma charakter rozproszony. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia opiekę nad pacjentami sprawują dziś: lekarze rodzinni, poradnie nefrologiczne oraz innych specjalizacji, specjaliści w szpitalach (m.in. na oddziałach nefrologicznych i internistycznych), ośrodki dializ, transplantacyjne i diagnostyczne.

Fragmentacja opieki powoduje zbyt późne wykrywanie schorzeń nefrologicznych (kiedy nie ma już szansy na ich skuteczne leczenie farmakologiczne i konieczne są dializoterapia lub przeszczep), co skutkuje lawinowym wzrostem liczby ciężko chorych na nerki oraz wydatków na ich terapię.

- Objęcie opieką koordynowaną tylko chorych w schyłkowym stadium niewydolności nerek - co zakłada pierwszy etap programu - już przyniesie oszczędności nie mniejsze niż 3 miliony zł rocznie - wylicza dr Teresa Dryl-Rydzyńska, przewodnicząca Komitetu Zdrowia Krajowej Izby Gospodarczej i prezes NEFRON Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska.

Na 13. Zjeździe Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego w Poznaniu ponad 300 najwybitniejszych nefrologów z Polski i Europy rozmawia o przyszłości tej dziedziny. Zjazd rozpoczął się w czwartek (30 maja) i potrwa do 1 czerwca.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum