Specjaliści: chorzy z ciężką postacią AZS nadal nie mają dostępu do skutecznego leczenia

Autor: Iwona Bączek/Rynek Zdrowia • • 19 sierpnia 2020 10:01

Pacjenci z ciężką postacią atopowego zapalenia skóry (AZS) nadal pozostają bez możliwości nowoczesnego, skutecznego leczenia. Organizacje pacjentów i lekarze dermatolodzy apelują o refundację leku Dupixent, który wypełni tę lukę w terapii.

Specjaliści: chorzy z ciężką postacią AZS nadal nie mają dostępu do skutecznego leczenia
Prof. Joanna Narbutt, konsultant krajowy w dziedzinie dermatologii; FOT. Materiały prasowe

Pozytywne stanowisko w tej sprawie zajęła już Rada Przejrzystości oraz prezes AOTMiT.

- Dupixent to pierwszy od wielu lat lek zarejestrowany w terapii atopowego zapalenia skóry, a w grupie pomiędzy 6. a 18. rokiem życia - jedyny. To lek biologiczny, nowoczesny, który przeszedł wiele badań klinicznych i daje bardzo dobre efekty terapeutyczne - mówi prof. Joanna Narbutt, konsultant krajowy w dziedzinie dermatologii i wenerologii, kierownik Katedry Dermatologii i Kliniki Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, kierownik Oddziału Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej WSS im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi, członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, ekspert kampanii „Zrozumieć AZS".

- W przypadku dzieci Dupixent stanowi tak naprawdę jedyną linię leczenia. Podobnie jest w przypadku pacjentów dorosłych, u których przebieg AZS jest ciężki i nie da się go kontrolować lekami immunosupresyjnymi. Dodatkowo jedynym lekiem zarejestrowanym do tego leczenia jest cyklosporyna. U wielu pacjentów daje ona dobre rezultaty, ale nie można stosować jej zbyt długo. Zazwyczaj okres leczenia powinien wynosić 3-6 miesięcy, a maksymalnie - dwa lata. Po odstawieniu tego leku pacjenci mają jednak „odbicia”, tj. nasilenie procesu chorobowego, a niektórzy chorzy muszą odstawić cyklosporynę ze względu na działania niepożądane - wskazuje prof. Narbutt.

- Pozostałe leki immunosupresyjne stosowane u dorosłych pozostają poza wskazaniami rejestracyjnymi i nie przeszły badań klinicznych. Z kolei u dzieci z ciężką postacią choroby wszystko stosujemy off-label. Dupixent jest zatem pierwszym specyfikiem zarejestrowanym w tym wskazaniu - zaznacza ekspertka.

Prof. Narbutt podkreśla, że w badaniach klinicznych Dupixent wykazuje bardzo dobry profil bezpieczeństwa, łagodzi nie tylko stan zapalny skóry, ale również świąd.

- Generalnie: poprawia jakość życia pacjentów z ciężką postacią AZS i jego dostępność jest absolutnie konieczna, aby można było tę grupę chorych leczyć nowocześnie i skutecznie. Z naszych szacunków wynika, że w ciągu pierwszych dwóch lat mogłoby skorzystać z tej terapii ok. 500 pacjentów z całej Polski - wyjaśnia specjalistka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum