Specjaliści: choroba sama nie minie. Rusza kampania "Badaj się i lecz!"

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 21 września 2020 14:08

Kontynuacja terapii chorób przewlekłych oraz wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia są niezwykle istotne, także podczas pandemii COVID-19 - przekonują specjaliści w ramach startującej w poniedziałek (21 września) kampanii "Badaj się i lecz!".

Specjaliści: choroba sama nie minie. Rusza kampania "Badaj się i lecz!"
FOT. Materiały prasowe

Choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory, czy choroby płuc nie będą czekać na ustąpienie pandemii. Dlatego, w przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów lub wyczerpania zapasu leków, nie można zwlekać z teleporadą lub wizytą u lekarza.

W obawie przez zakażeniem koronawirusem, część osób unika lekarzy, przychodni i szpitali. Pandemia wywołała też pewne trudności w dostaniu się do lekarza i przyniosła nową formę kontaktu, jaką jest teleporada. Szczególnie starszym pacjentom trudno jest odnaleźć się w tej rzeczywistości.

Eksperci wskazują, że w ostatnich miesiącach wyraźnie spadła liczba nowych rozpoznań, a także liczba hospitalizacji z powodu niewydolności serca, zawału serca, udaru mózgu, czy innych chorób m.in. nowotworów. Powodów tego stanu jest wiele. Tymczasem konsekwencje opóźnienia diagnostyki lub przerwania leczenia chorób przewlekłych mogą być bardzo poważne. Dlatego specjaliści zwracają się do pacjentów, aby korzystali z konsultacji lekarskich.

- Apeluję do osób, które obserwują u siebie niepokojące objawy o kontakt z lekarzem rodzinnym. Choroby cywilizacyjne, m.in. cukrzyca, nowotwory, choroby układu krążenia, nie czekają na koniec pandemii, wymagają diagnozy, a schorzenia już rozpoznane - kontroli i leczenia. My, lekarze rodzinni jesteśmy dla Państwa, zapraszamy do korzystania z teleporad oraz wizyt osobistych w placówkach ochrony zdrowia - mówi dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej i krajowa konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej.

- W przypadku wystąpienia nagłego pogorszenia stanu zdrowia, należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. Nie obawiajmy się kontaktu z lekarzem i przy jakichkolwiek problemach zdrowotnych, badajmy się i leczmy. Pamiętajmy, że z powodu choroby COVID-19 umiera w Polsce około 10 osób dziennie, podczas gdy z powodu udaru mózgu umiera 80 osób, a z powodu chorób sercowo-naczyniowych aż 500 osób dziennie - przypomina dr n. med. Jakub Gierczyński, ekspert ochrony zdrowia z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

W przypadku telekonsultacji warto się do niej przygotować, aby była ona jak najbardziej efektywna: wypisać wszystkie objawy, dolegliwości, potrzeby (np. dotyczące kontynuacji leczenia i otrzymania e-recepty na konkretne leki) oraz wątpliwości i pytania do lekarza. Placówki ochrony zdrowia są zobligowane do zachowania odpowiedniego rygoru sanitarnego, dlatego jeśli konieczna jest wizyta w placówce, nie należy lekceważyć takiego zalecenia.

W ramach kampanii „Badaj się i lecz!” planowana jest m.in. emisja spotów telewizyjnych i radiowych (już od 21 września na antenie radiowej Jedynki), artykuły prasowe i internetowe publikowane w mediach ogólnopolskich i regionalnych, podcasty i live’y z ekspertami na stronach www i profilach partnerów kampanii oraz aktywność w mediach społecznościowych. - Warto szukać informacji wpisując #BadajSieiLecz - zachęcają liczne organizacje pacjentów, tworzące kampanię „Badaj się i lecz”.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum