Specjaliści: barierą w zwiększaniu liczby pobrań narządów są głównie szpitale

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 grudnia 2013 15:19

To nie rodziny, ale szpitale stanowią główną barierę w pobieraniu od zmarłych narządów do przeszczepów - mówili w czwartek (12 grudnia) uczestnicy warszawskiej konferencji.

Specjaliści: barierą w zwiększaniu liczby pobrań narządów są głównie szpitale

Koordynator programu "Partnerstwo dla Transplantacji w Województwie Mazowieckim" prof. Paweł Nyckowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przypomniał, że z ankiet wynika, iż polskie społeczeństwo akceptuje przeszczepianie narządów od zmarłych w ponad 90 procentach.

Dodał, że główną przeszkodą w rozwoju transplantacji są szpitale szczebla podstawowego. - Pobranie narządów jest normalną operacją chirurgiczną, która może być przeprowadzona w większości szpitali posiadających blok operacyjny a stworzenie struktur umożliwiających pobrania nie jest niczym nadzwyczajnie trudnym - mówił prof. Nyckowski.

Poinformował jednocześnie, że na narządy do przeszczepu oczekuje obecnie kilka tysięcy osób. Tymczasem w 2013 r. wykonano ponad 700 pobrań narządów.

Prezes Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej prof. Wojciech Rowiński zaznaczył, że są szpitale, które w ogóle nie pobierają narządów od zmarłych pacjentów, choć - obok leczenia, profilaktyki i nauczania - należy to do głównych zadań szpitala.

Anestezjolog Monika Trujnara mówiła o dużej roli koordynatorów transplantacyjnych w lecznicach, których zadaniem jest m.in. identyfikowanie potencjalnych dawców narządów. Podkreśliła, że ważne jest także edukowanie anestezjologów, którzy zajmują się pacjentami w stanie krytycznym, z masywnym uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego.

Wicewojewoda mazowiecki Dariusz Piątek podkreślił, że od trzech lat na terenie województwa realizowany jest program "Partnerstwo dla Transplantacji w Województwie Mazowieckim". Jak mówił Piątek, w 2010 r. liczba dawców narządów na Mazowszu wyniosła 9 na 1 mln mieszkańców, dwa lata później 15 osób na 1 mln mieszkańców (średnia ogólnopolska kształtowała się na poziomie 16 dawców). Wojewoda dodał, że rozwinęła się sieć szpitalnych koordynatorów transplantacyjnych - w 2012 roku spośród 202 szpitali zatrudniających takie osoby, 30 znajdowało się na Mazowszu.

Program "Partnerstwo dla Transplantacji" powstał z inicjatywy Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej w lipcu 2009 r. Jego głównymi celami są: zwiększenie liczby dokonywanych przeszczepów narządów pobieranych od osób zmarłych, rozwinięcie programu przeszczepiania nerek od dawców rodzinnych, działanie na rzecz społecznego poparcia dla idei dawstwa narządów oraz utworzenie stanowisk koordynatorów transplantacyjnych w szpitalach.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum