Specjaliści apelują: panowie, badajcie regularnie prostatę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 czerwca 2011 20:37

Regularne badania prostaty - najlepiej od 40. roku życia - znacznie zwiększają szanse na wczesne wykrycie raka tego gruczołu i wyleczenie go. Dlatego mężczyźni powinni uważać je za swój obowiązek - mówili lekarze w czwartek (16 czerwca) na konferencji prasowej w Warszawie.

Specjaliści apelują: panowie, badajcie regularnie prostatę

W ten sposób zainaugurowano ogólnopolską kampanię edukacyjną pt. "Prostata na lata", dotyczącą raka prostaty, jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u mężczyzn.

Według doktora Wojciecha Rogowskiego z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie liczba zachorowań na raka prostaty rośnie szybko m.in. ze względu na starzenie się populacji, bo jest to nowotwór dotyczący w głównej mierze panów w podeszłym wieku. W badaniach stwierdza się go u 75-80 proc. 80-latków.

Największym problemem jest jednak rak prostaty u mężczyzn młodszych, przed 60. rokiem życia. - U nich nowotwór ma często bardziej agresywny przebieg, stwierdza się duży odsetek nawrotów - przypomniała dr Iwona Skoneczna z Centrum Onkologii w Warszawie. Dlatego bardzo ważne jest, by również ci mężczyźni mieli świadomość zagrożenia rakiem gruczołu krokowego i regularnie poddawali się badaniom diagnostycznym.

Według dr. Rogowskiego, aż 70 proc. przypadków raka prostaty można wykryć dzięki prostemu badaniu tego gruczołu per rectum (tj. palcem przez odbytnicę). Panowie po 50. roku życia powinni je wykonywać co roku u urologa.

Ale jeśli młodszy mężczyzna ma jakiekolwiek objawy wskazujące na schorzenie prostaty, to powinien być zbadany per rectum przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który w razie wątpliwości lub niepokojących zmian skieruje pacjenta do specjalisty.

Testem, który może pomóc we wczesnym wykryciu raka prostaty jest oznaczanie poziomu tzw. antygenu PSA w surowicy krwi. Jest to białko produkowane przez komórki prostaty, a jego podwyższony poziom stwierdza się też w łagodnym przeroście gruczołu krokowego.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum