Specjaliści WUM wszczepili nowej generacji stentgraft do tętniaka w łuku aorty

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2020 17:31

Nowatorski zabieg małoinwazyjny, polegający na całkowicie przezskórnej implantacji nowej generacji stentgraftu (sztucznego naczynia) do tętniaka łuku aorty, przeprowadzili specjaliści Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Specjaliści WUM wszczepili nowej generacji stentgraft do tętniaka w łuku aorty
Fot. mat. prasowe (zdjęcie ilustracyjne)

Operację wykonał zespół w składzie: prof. Zbigniew Gałązka, dr med. Rafał Maciąg (radiolog), dr Tadeusz Bering (kardioanestezjolog), we współpracy z prof. Mario Lachat - światowej sławy chirurgiem naczyniowym z Uniwersytetu Medycznego w Zurichu.

Z informacji przekazanej PAP wynika, że pionierski zabieg wykonano u 72-letniego chorego, u którego nie można było przeprowadzić operacji tradycyjnej z powodu bardzo wysokiego ryzyka. Tętniak miał średnicę 8 cm i obejmował odejścia tętnic łuku aorty. Jedyną szansą był zabieg małoinwazyjny. Przez naczynie z przezskórnego dostępu udowego założono stentgraft Nexus do aorty wstępującej i pnia ramienno-głowowego w połączeniu z neuroprotekcją oraz szybką stymulacją serca.

Operację wewnątrznaczyniową poprzedziło wykonanie skrzyżowanego przeszczepu od prawej do lewej tętnicy szyjnej wspólnej i obliteracja odejścia tętnicy podobojczykowej lewej. Przebieg pooperacyjny był bez powikłań, a kontrolna angiografią komputerową wykazała pełne wyłączenie worka tętniaka z układu krążenia i prawidłowy przepływ krwi w tętnicach domózgowych.

Klinika Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Chorób Naczyń CSK UCK WUM kierowana przez prof. Zbigniewa Gałązkę jest obecnie wiodącym ośrodkiem w Polsce w leczeniu wewnątrznaczyniowym tętniaków aorty oraz miażdżycowej niedrożności tętnic.

Stentgrafty wszczepiane są u chorych, u których tradycyjna operacja na otwartej klatce piersiowej, z krążeniem pozaustrojowym, byłby bardzo ryzykowna. Te protezy wprowadzane są cewnikiem do wnętrza naczynia w postaci zwiniętej, a potem rozprężane do ścian wewnętrznych aorty. Dzięki temu tętniak nie jest narażony na krwawienie i pęknięcie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum