Specjaliści: NDTK powinna stać się standardem w profilaktyce wtórnej raka płuca

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 30 listopada 2012 19:09

- Rak płuca spowoduje w 2013 r. więcej zgonów niż rak piersi, prostaty i jelita grubego łącznie - ostrzegają specjaliści. I podkreślają, że najskuteczniejszym sposobem w walce z tą chorobą są: profilaktyka pierwotna, czyli zwalczanie nałogu palenia tytoniu oraz profilaktyka wtórna - badania osób z grup ryzyka, pozwalające na wykrycie raka płuca we wczesnym stadium zaawansowania.

Specjaliści: NDTK powinna stać się standardem w profilaktyce wtórnej raka płuca

O problemie palenia i raku płuca eksperci dyskutowali w piątek (30 listopada) podczas VI Konferencji Polskiej Grupy Raka Płuca. Przypomnieli, że codziennie umiera z tego powodu 63 Polaków. Wskaźnik umieralności spada wśród mężczyzn, jednak stale wzrasta wśród kobiet. Obecnie rak płuca stanowi pierwszą przyczynę zgonów nowotworowych kobiet w wieku 30-59 lat. Głównym powodem jest nałóg palenia papierosów.

W Polsce przyznaje się do niego, aż 9 mln. osób w wieku 15 i więcej lat, co stanowi 39 proc. populacji mężczyzn i 23 proc. populacji kobiet. -  Dane te potwierdzają potrzebę intensyfikacji działań i przyspieszenia pożądanych zmian w kulturze i zachowaniach zdrowotnych ludności, w tym także wiedzy społeczeństwa na temat konsekwencji zdrowotnych, wynikających z wdychania dymu tytoniowego - twierdzą specjaliści.

Eksperci zwrócili także uwagę na konieczność przeprowadzania badań przesiewowych w tym kierunku. W przypadku raka płuca takie badania mają miejsce od 1992 r. i oparte są na niskodawkowej tomografii komputerowej (NDTK). Na świecie stosuje się je jako narzędzia badania przesiewowego wśród osób z grupy wysokiego ryzyka zachorowania na raka płuca, czyli wśród wieloletnich, nałogowych palaczy tytoniu.

Niskodawkowa tomografia komputerowa jest badaniem, w którym nie podaje się dożylnie kontrastu, a dawka promieniowani jest 11-krotnie mniejsza niż w klasycznym badaniu tomografii z kontrastem.

W 2011 r. opublikowano wyniki badania przeprowadzonego w USA w latach 2002-2010 przez wielodyscyplinarną grupę badawczą w ramach programu National Lung Screening Trial (NSLT), w którym przebadano ponad 50 tys. osób z grupy wysokiego ryzyka zachorowania na raka płuca, przy zastosowaniu NDTK.

Na podstawie tego badania stwierdzono, że o 20 proc. zredukowano śmiertelność z powodu tej choroby w porównaniu do grupy osób kontrolowanych przy zastosowaniu klasycznego zdjęcia radiologicznego klatki piersiowej. Stanowi to przełom w dziedzinie onkologii.

Obecnie NDTK jest jedynym skutecznym narzędziem badań przesiewowych w raku płuca. W Stanach Zjednoczonych ustalono już wytyczne dotyczące osób, u których należy przeprowadzać takie badania: jak je wykonywać i interpretować.

Zdaniem ekspertów, czas określić takie wytyczne również w Polsce, gdzie podobne programy badawcze prowadzono już w Szczecinie, Gdańsku, Poznaniu i Warszawie, badając łącznie ponad 30 tys. osób z grupy wysokiego ryzyka zachorowania.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum