Spadła liczba zachorowań na AIDS na świecie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 listopada 2010 19:27

Liczba zachorowań na AIDS na świecie w ostatnich 10 latach spadła niemal o jedną piątą.

Spadła liczba zachorowań na AIDS na świecie

Dalsze postępy w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa HIV są możliwe zwłaszcza dzięki nowemu żelowi mikrobobójczemu – wynika z opublikowanego 23 listopada br. raportu UNAIDS, ONZ-owskiego Światowego Programu AIDS.

Jak podaje raport opracowany we współpracy z WHO, od wybuchu epidemii zmarło na AIDS około 30 milionów ludzi, a nosicielami wirusa jest 60 mln. „Od 1999 roku, kiedy epidemia AIDS osiągnęła apogeum, liczba nowych zakażeń na świecie spadła o 19 procent do 2,6 mln w roku 2009” – głosi raport.

Jeśli chodzi o przyszłe postępy w walce z AIDS, nadzieje łączone są z żelem mikrobobójczym. Rezultaty badań przeprowadzonych przez ośrodek Caprisa w Afryce Południowej i opublikowane w lipcu w Wiedniu z okazji światowej konferencji poświęconej AIDS dają nadzieję na stworzenie nowego narzędzia do kontroli epidemii.

Postęp odnotowano także w zakresie większej dostępności leczenia. W 2009 roku 5,2 mln ludzi w krajach o niskim dochodzie w przeliczeniu na mieszkańca uzyskało dostęp do leków antyretrowirusowych, podczas gdy w 2004 roku – tylko 700 tysięcy.

– Możemy być dumni z tych osiągnięć, ale jest za wcześnie na ogłaszanie zwycięstwa – podkreśla cytowany w raporcie dyrektor wykonawczy UNAIDS Michel Sidibe.

Największa liczba ludzi z wirusem HIV przypadała na kraje Afryki subsaharyjskiej (67 proc. chorych na świecie). W regionie tym odnotowano też niemal trzy czwarte (72 proc.) ogółu zgonów na AIDS – wynika z danych zebranych przez UNAIDS. Najgorzej sytuacja przedstawiała się w zeszłym roku w Suazi – z wirusem żyje tam 25,9 proc. dorosłych.

W Azji epidemia AIDS wydaje się stabilizować. Nosicielami HIV jest tam 4,9 mln ludzi. Liczba, która praktycznie nie ulega zmianom od pięciu lat, co należy wiązać z zapobieganiem zarażeniom na linii matka-dziecko – podaje raport.

Jednak choć tendencje ogólne są dobre, przysłaniają one zmiany, do jakich doszło: np. o ile w Indiach, Nepalu i Tajlandii liczba zachorowań w latach 2001-2009 zmalała o 25 procent, o tyle samo wzrosła w Bangladeszu i na Filipinach.

Z kolei w Europie Wschodniej i Azji Środkowej liczba nowych zakażeń (1,4 mln) praktycznie potroiła się w latach 2000-2009; 90 procent nowych przypadków AIDS notuje się na Ukrainie i w Rosji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum