Spada liczba przeszczepów: tylko 1/3 szpitali zgłasza potencjalnych dawców

Autor: newseria.pl/ Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2020 11:05

Eksperci alarmują: wydłuża się kolejka pacjentów oczekujących na przeszczep, spada również liczba zabiegów transplantacyjnych. To efekt niewystarczającej liczby dawców, których przypada zaledwie 13 na 1 mln osób.

Na zdjęciu: operacja przeszczepienia nerki Fot. Archiwum

Szpitale także nie są chętne do identyfikowania i zgłaszania potencjalnych dawców (zgłasza ich co trzecia lecznica), ponieważ wiąże się to dla nich z dodatkowymi obciążeniami. Problemem polskiej transplantologii jest też finansowanie, bo wyceny NFZ dawno już nie przystają do realnych kosztów ponoszonych przez placówki - informuje Newseria.

 Jak mówi prof. dr hab. Roman Danielewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, wzorcem jest Hiszpania, gdzie na 1 mln mieszkańców przypada ponad 40 zmarłych dawców. W Polsce ten wskaźnik oscyluje wokół 13 i nie zmienia się od 3-4 lat.

Według statystyk Poltransplantu, w 2018 r. wykonano w Polsce 1390 przeszczepów narządów pobranych od 498 zmarłych dawców. Ich liczba z każdym rokiem spada. Wydłuża się za to kolejka pacjentów oczekujących na zabieg - obecnie czeka w niej około 2 tys. osób. Jeszcze w 2015 r. na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie było ok. 1,5 tys. chorych, a rok później już ponad 1,7 tys.

Dodatkowo, zdaniem prof. Danielewicza, liczba 2 tys. pacjentów oczekujących na przeszczep jest niedoszacowana, ponieważ gdyby dodać pacjentów w trakcie kwalifikacji do przeszczepienia, grupa oczekujących byłaby dwa razy większa.

Więcej: biznes.newseria.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum