Spada aktywność szpitali w zgłaszaniu potencjalnych dawców narządów

Autor: pw/Rynek Zdrowia • • 01 sierpnia 2019 08:45

W 2018 roku szpitale, które przez ostatnie lata były wśród najaktywniejszych pod względem zgłoszeń dawców narządów znalazły się poza takim zestawieniem przygotowywanym przez "Polstransplant".

Spada aktywność szpitali w zgłaszaniu potencjalnych dawców narządów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W 2018 r. liczba najaktywniejszych szpitali, z których zgłoszono 10 lub więcej rzeczywistych dawców, wyniosła 13.

Jak podaje najnowszy Biuletyn Informacyjny Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "Poltransplant", w 2018r. liczba rzeczywistych zmarłych dawców wyniosła 498, co daje 13 dawców na 1 mln mieszkańców. Wskaźnik ten był najniższy w ciągu ostatnich dziewięciu lat (w 2009 r. wynosił 11 dawców na milion, a w 2010 - 13,3 dawców).

W województwie opolskim wskaźnik dawstwa był najwyższy w kraju - 19,2 dawców na 1 milion mieszkańców (wzrost z 10 w 2017r.). Wzrost wskaźnika dawstwa odnotowano również w województwach: śląskim (18,1 vs 14,7) i małopolskim(13,0 vs 8,5). W pozostałych województwach odnotowano spadek aktywności w zakresie pozyskiwania narządów od zmarłych. Najniższy w kraju wskaźnik dawstwa odnotowano w województwach podkarpackim (3,8), świętokrzyskim (4,8) i łódzkim (5,7).

W Polsce obowiązuje prawo, które pozwala pobrać narządy ze zwłok, o ile dawca nie wyraził sprzeciwu w centralnym rejestrze sprzeciwów. Faktycznie jednak lekarze nawet w takiej sytuacji zawsze rozmawiają z rodziną, by to od niej usłyszeć, że zgadza się na pobranie, a dawca nie miałby nic przeciwko temu.

Problem w tym, że takie rozmowy są bardzo trudne, także dla lekarzy.

Jak podkreśla dyrektor "Poltransplantu" dr hab. Artur Kamiński, wpływ na liczbę pobrań w szpitalu mają sprawni szpitalni koordynatorzy. Ci jednak często nie mają wsparcia dyrekcji szpitala. By zwiększyć aktywność szpitali w zakresie pobrań - w opinii szefa Poltransplantu - należałoby wprowadzić wiele zmian, od organizacyjnych po finansowe.

Z danych zamieszczonych w Biuletynie Informacyjnym "Poltransplantu" wynika, że największy wzrost aktywności w programie identyfikacji zmarłych dawców narządów zanotowano w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Bytomiu, w Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu, w SP CSK Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach.

Spadek aktywności odnotowano w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku (obecny lider, 12 dawców mniej niż w 2017r.) oraz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Marii Skłodowskiej Curiew Szczecinie (9 dawców mniej niż w 2017 r.).

Szpitale takie jak Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny WUM w Warszawie, Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. J. Mikulicza we Wrocławiu, Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 im. Norberta Barlickiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim, które przez ostatnie lata znajdowały się wśród najaktywniejszych szpitali, w 2018 r. znalazły się poza tabelą.

Dyrektor Artur Kamiński postuluje, żeby w ramach zachęcania szpitali do większej aktywności wprowadzić dodatkowe punkty przy akredytacji, nie tyle za to, że szpital zatrudnia koordynatora (tak jest obecnie), ile za jego aktywność.

- Na przykład jeżeli na oddziale intensywnej terapii jest sześć łóżek, to potencjalnie powinno być około dwóch dawców rocznie zgłoszonych. Ta aktywność powinna być brana pod uwagę - mówi Kamiński, wypowiadając się dla DGP.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum