Sosnowiec: zamknięty oddział ratunkowy szpitala św. Barbary

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 sierpnia 2010 20:57

Szpitalny oddział ratunkowy (SOR) Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu został w poniedziałek 16 sierpnia zamknięty z powodu niestabilnej pracy systemu gazów medycznych.

Mirosław Rusecki, rzecznik placówki wyjaśnia, że pierwsze sygnały o niestabilnej pracy systemu zasilania oddziału gazami medycznymi pojawiły się w nocy z czwartku na piątek. W piątek (14 sierpnia) dyrekcja szpitala zaczęła informować służby kryzysowe i okoliczne placówki o związanym z tym wstrzymaniu przyjęć do tamtejszego SOR-u od poniedziałku.

Specjaliści, którzy zdiagnozują przyczynę nieprawidłowości w pracy systemu, mają zacząć pracę we wtorek (17 sierpnia). Gdy będzie znany termin ich usunięcia, dyrekcja placówki zdecyduje, czy w tym czasie nie odmalować pomieszczeń oddziału - korzystając z czasu, gdy nie ma w nim chorych. Przerwa w działaniu SOR-u ma potrwać tylko tyle, ile zajmie usuwanie awarii.

Instalacja gazów medycznych zaopatruje szpitalne oddziały w niezbędne w procesach leczenia tlen, podtlenek azotu, powietrze pod ciśnieniem oraz próżnię, a także dwutlenek węgla, argon oraz azot. Instalacje takie muszą mieć stosowne certyfikaty, a ich praca jest na bieżąco monitorowana m.in. pod kątem szczelności i stabilności.

Oddział ratunkowy szpitala św. Barbary w Sosnowcu został oddany do użytku cztery lata temu. Z czasem przejął rolę głównego punktu wypadkowego w regionie, przyjmując codziennie około 70-80 chorych, czyli ok. 2 tys. pacjentów miesięcznie. Na jego bazie w najbliższym czasie powstać ma przewidziane w ustawie o ratownictwie medycznym tzw. centrum urazowe.

W maju br. w pobliżu szpitala oddano do użytku zmodernizowane nowoczesne lądowisko, umożliwiające przyjmowanie śmigłowców ratunkowych przez całą dobę. W ostatnim czasie w ciągu miesiąca lądowisko przyjmowało przeciętnie około 20-30 pacjentów transportowanych drogą lotniczą.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum