Sosnowiec: pierwszy w Polsce zabieg mnogiej stabilizacji żeber

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2010 18:08

W sobotę (6 lutego) w szpitalu im. św. Barbary w Sosnowcu lekarze za pomocą tytanowych listew ustabilizowali trzy żebra pacjenta ze zmiażdżoną klatką piersiową.

24-letni mężczyzna po ciężkim wypadku komunikacyjnym ma obecnie szanse na uniknięcie inwalidztwa i szybszy powrót do zdrowia.

Rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu Mirosław Rusecki powiedział PAP, że poddany operacji pacjent leżał na OIOM-ie ze zmiażdżoną klatką piersiową. Miał złamanych osiem żeber i stłuczone narządy wewnętrzne.

– Klatka piersiowa była niestabilna, nie było rusztowania kostnego, żebrowego, które umożliwiałoby normalną pracę płuca i je chroniło. Kawałki żeber były dodatkowo powbijane do płuca - powiedział PAP ordynator oddziału pulmonologii w szpitalu im. św. Barbary dr Tadeusz Bold.

Lekarze najpierw usunęli odłamki żeber z płuc i zszyli rany. Później za pomocą nowego w Polce systemu listew tytanowych usztywnili żebra i połączyli połamane kości, aby ustabilizować klatkę piersiową. Do usztywnienia klatki piersiowej wystarczyło ustabilizować trzy żebra. Operacja trwała kilka godzin.

Jak mówi dr Bold, dotychczas pacjentów w takim stanie leczyło się za pomocą respiratora: wysokimi ciśnieniami nadmuchiwało się pacjenta od środka, oczekując na zrośnięcie się żeber. Trwało to kilka tygodni i wiązało się z ryzykiem powikłań.

W przypadku 24-latka takie leczenie nie przyniosłoby oczekiwanych efektów. Miałby częściowo niestabilną klatkę piersiową i byłby inwalidą oddechowym.

– Trudno powiedzieć, na ile w ogóle byłby wydolny oddechowo, czy na tyle żeby się poruszać, czy wykonywać jakąkolwiek pracę. Prawdopodobnie byłby inwalidą do końca życia – dodał dr Bold.

Była to druga tego typu operacja w Polsce, ale po raz pierwszy jednorazowo połączono więcej niż jedno żebro. Obu zabiegów dokonał dr Krzysztof Bruliński, ordynator oddziału chirurgii klatki piersiowej w Specjalistycznym Zespole Chorób Płuc i Gruźlicy w Bystrej Śląskiej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum