Sosnowiec: pierwsze narodziny w nowoczesnej placówce położniczej

Autor: Katarzyna Rożko/Rynek Zdrowia • • 28 grudnia 2010 16:35

W nowo otwartym Sosnowieckim Centrum Opieki nad Matką i Noworodkiem przyszło na świat pierwsze dziecko. Jednocześnie trwa "wygaszanie" dotychczasowego oddziału położniczego.

Sosnowiec: pierwsze narodziny w nowoczesnej placówce położniczej

Centrum powstało w ramach restrukturyzacji Samodzielnego Publicznego Szpitala Miejskiego nr 2 w Sosnowcu. Inwestycja kosztowała 12 mln zł. Składa się z 75-łóżkowego oddziału ginekologiczno-położniczego podzielonego na trzy odcinki: położniczy, patologii ciąży i ginekologiczny.  

Na pacjentki czekają komfortowe pokoje z łazienkami, zespół zabiegowy oraz oddział noworodków i wcześniaków z intensywnym nadzorem. Dzieci przychodzić będą na świat na nowoczesnym bloku porodowym, który połączony jest bezpośrednio z oddziałami neonatologii i położniczym.

Blok składa się z zespołu pomieszczeń operacyjnych (tzw. sali cięć cesarskich) oraz oraz pięć sal porodowych, w tym dwóch sal porodów rodzinnych, sali do porodów w wodzie i sali porodowej intensywnego nadzoru.

Przy budowie oddziału noworodków i wcześniaków zastosowano najnowsze rozwiązania. Sale intensywnego nadzoru noworodka oraz pozostałe sale noworodkowe oddzielone są kurtynami szklanymi, aby możliwa była obserwacja wszystkich noworodków ze stanowiska pielęgniarskiego.

Na odcinku patologii ciąży na pacjentki czekają 23 łóżka, odcinek ginekologii obejmuje 10 sal chorych z 23 łóżkami, w tym 6 trzyosobowych, jedna dwuosobowa oraz trzy jednoosobowe. Pokoje są z łazienkami. Jeden pokój posiada łazienkę dostosowaną dla osób niepełnosprawnych.

Centrum zostało uroczyście otwarte 15 grudnia, a pierwsze dziecko w nowej placówce przyszło na świat 27 grudnia br.

– W poniedziałek o g. 17.20 urodziła się dziewczynka, nomen omen Wiktoria, co ma dla nas znaczenie symboliczne, że udało nam się mimo różnych przeciwności otworzyć placówkę. W czasie pierwszej doby przyszło na świat w sumie sześcioro dzieci i takie tempo chcielibyśmy utrzymać – śmieje się Zbigniew Swoboda, dyrektor placówki.

Z założeń wynika, że w sosnowieckiej lecznicy ma się rodzić ok. 2 tys. dzieci rocznie.

30 grudnia zakończy się działalność medyczna w dawnym budynku Szpitala Miejskiego nr 2 w Sosnowcu. Oddział ginekologiczny w Sosnowieckim Centrum Opieki nad Matką i Noworodkiem zostanie uruchomiony 3 stycznia 2011 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum