Sosnowiec: oddział toksykologii w Szpitalu św. Barbary - otwarty

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 czerwca 2019 19:40

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu (Śląskie) otwarty został w środę oddział toksykologii. Przejął on leczenie pacjentów z Regionalnego Ośrodka Ostrych Zatruć, który działał w Instytucie Medycyny Pracy.

Sosnowiec: oddział toksykologii w Szpitalu św. Barbary - otwarty
Oddział zapewni opiekę mieszkańcom województwa śląskiego i opolskiego Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

- Dzisiejsze otwarcie kończy etap związany z zagrożeniem utraty zabezpieczenia medycznego pod względem toksykologicznym mieszkańców naszego województwa. Od początku prezentowaliśmy w tej kwestii jednoznaczne i konsekwentne stanowisko - oddział toksykologii musi pozostać w regionie - mówił marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Oddział będzie leczył pacjentów w stanach zagrożenia życia z powodu toksycznego działania leków, substancji chemicznych - w tym dopalaczy, toksyn roślinnych i zwierzęcych. Zapewni opiekę w tym zakresie mieszkańcom województw śląskiego i opolskiego. To zadanie było dotychczas realizowane przez Regionalny Ośrodek Ostrych Zatruć z Oddziałem Toksykologii Klinicznej, działający w strukturze Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu, który z powodu trudnej sytuacji finansowej zakończył działalność medyczną.

8 maja br. Zarząd Województwa Śląskiego wyraził akceptację dla utworzenia w strukturze organizacyjnej szpitala oddziału toksykologii na 18 łóżek, w tym 6 łóżek intensywnej opieki toksykologicznej, ośrodka ostrych zatruć, pracowni chromatograficznej oraz pracowni toksykologii.

Jednostki te zostały zarejestrowane w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą prowadzonym przez wojewodę śląskiego i rozpoczęły udzielanie świadczeń medycznych od 1 czerwca. Wcześniej, 28 maja, rozstrzygnięte zostało postępowanie konkursowe ogłoszone przez Śląski Oddział Wojewódzki NFZ, w wyniku którego szpital uzyskał kontrakt w zakresie toksykologia kliniczna - hospitalizacja w wysokości ponad 435 tys. zł miesięcznie. Umowa z NFZ obowiązuje do 30 czerwca 2021 r.

Według danych Instytutu Medycyny Pracy, Regionalny Ośrodek Ostrych Zatruć z Oddziałem Toksykologii Klinicznej leczył ponad 1000 chorych rocznie. W ostatnich miesiącach zarządzany przez Ministerstwo Zdrowia instytut borykał się z problemami finansowymi. Wypowiedzenia dostała większość pracowników naukowych.

2 maja placówka poinformowała, że w związku z krytyczną sytuacją finansową, brakiem możliwości zapewnienia właściwej opieki i bezpiecznego leczenia hospitalizowanych pacjentów zawiesza działanie Regionalnego Ośrodka Zatruć z Oddziałem Toksykologii Klinicznej, poradni toksykologicznej i oddziału chorób zawodowych z pododdziałem chorób wewnętrznych i pododdziałem alergologii.

Anna Gumułka - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum