Sosnowiec: nowy sprzęt dla SOR

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 29 lipca 2011 11:24

Szpitalny Oddział Ratunkowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 w Sosnowcu wzbogacił się o zestaw do kompresji klatki piersiowej oraz defibrylator.

Sosnowiec: nowy sprzęt dla SOR
Nowoczesnej generacji defibrylator to urządzenie do wykonywania defibrylacji elektrycznej w zatrzymaniu akcji serca, kardiowersji elektrycznej w przypadku zaburzeń rytmu serca i elektrostymulacji zewnętrznej, gdy serce pacjenta bije zbyt wolno.

Używany jest również do monitorowania parametrów życiowych pacjenta, także w transporcie i podczas wykonywania diagnostyki obrazowej. Pozwala szybko poznać zapis EKG pacjenta, wartość ciśnienia tętniczego krwi, poziom dwutlenku węgla w powietrzu wydychanym, ale także wysycenie krwi tętniczej tlenem, poziom tlenku węgla i methemoglobiny u pacjentów z podejrzeniem zatrucia poszkodowanych w pożarze.

Jak informuje lecznica, dotychczas w Szpitalu św. Barbary nie było możliwości szybkiego oznaczania poziomu tlenku węgla ani methemoglobiny we krwi. Pobierano materiał biologiczny i przewożono do Ośrodka Toksykologii w Sosnowcu.

Drugi nabytek - zestaw do mechanicznej kompresji klatki piersiowej jest pomocny w reanimacji w przypadku nagłego zatrzymania krążenia (uciska klatkę piersiową pacjenta).

- Ratownik po kilku minutach wykonywania pośredniego masażu serca zaczyna się męczyć i spada efektywność jego działania. Tej wady są pozbawione działania przeprowadzane przez automat. Z codziennej praktyki wynika, że każdego dnia nasz nowy nabytek będzie wykorzystany do ratowania czyjegoś życia - wyjaśnia Czarosław Kijonka, ordynator SOR w sosnowieckim szpitalu.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum