Sosnowiec: nowy oddział neurochirurgii w szpitalu im. św. Barbary

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 10 kwietnia 2014 14:47

W piątek (11 kwietnia) nastąpi otwarcie nowego oddziału neurochirurgicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary - Centrum Urazowe w Sosnowcu.

Na oddziale przeprowadzono remont m.in. w pokojach chorych, sale operacyjne wyposażono w nowoczesny sprzęt, powstały przestronne i wygodne wnętrza.

W piątek - 11 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona. Eksperci szacują, że w województwie śląskim cierpi na nią 9 tys. osób. Choroba negatywnie wpływa na sprawność ruchową i stopniowo eliminuje z pracy zawodowej i życia społecznego. Istnieją jedynie objawowe metody leczenia tego schorzenia.

W początkowej fazie chorym pomaga leczenie farmakologiczne. W bardziej zaawansowanym etapie choroby konieczne jest wszczepienie specjalnych stymulatorów, które pobudzają pracę mózgu (Głęboka Stymulacja Mózgu, Deep Brain Stimulation, DBS) - to jedyna zarejestrowana i refundowana procedura lecznicza. Prawie wszyscy pacjenci wymagają założenia dwóch stymulatorów (po jednym dla każdej półkuli mózgowej).

Kliniczny Oddział Neurochirurgiczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu jest jedną z dwóch placówek w województwie śląskim, które mogą podejmować się operacyjnego leczenia choroby Parkinsona.

Obecnie w województwie śląskim na zabieg DBS może liczyć 10 pacjentów rocznie (w szpitalu św. Barbary najbliższy wolny termin jest w 2018 r.). Tymczasem ta forma leczenia jest konieczna u około 15 proc. chorych, czyli co roku powinno z niej korzystać, według ostrożnych szacunków, około 130-150 chorych. Dla porównania, w województwie mazowieckim (o podobnym potencjale demograficznym) tą samą metodą corocznie pomaga się 73 pacjentom.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum