Sosnowiec: dyrekcja szpitala zapewnia, że SOR pracuje normalnie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2016 17:26

Szpitalny odział ratunkowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu normalnie pracuje i przyjmuje pacjentów, trwają starania o zapewnienie pełnej obsady lekarskiej w centrum urazowym - podała w piątek dyrekcja szpitala.

FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

W czwartek (31 marca) w Sejmie wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz poinformował, że centrum urazowe w sosnowieckim szpitalu nie ma obsady specjalistów medycyny ratunkowej, co uniemożliwia jego normalne działanie, w tym rozliczanie świadczeń z tego obszaru z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Wiceminister odnosił się w ten sposób do pytań posłanki PiS Ewy Malik o zagrożenie statusu centrum urazowego.

- Nie ma żadnego zagrożenia statusu centrum urazowego, a tym bardziej pracy Wojewódzkiego Szpitala im. św. Barbary. Wręcz przeciwnie - w kryzysie, jaki jest w okolicy, my jedyni nie mamy ograniczeń przyjęć, wręcz przeciwnie - nadwykonania - powiedziała w piątek (1 kwietnia) dziennikarzom dyrektor szpitala Iwona Łobejko.

Jej zdaniem, wiceminister "nie miał pełnej informacji na dzień wczorajszy, miał informacje sprzed tygodnia".

Jak wyjaśniła dyrektor w piątkowym oświadczeniu, 29 lutego poinformowała NFZ o zaprzestaniu rozliczeń części procedur do czasu spełnienia wymagań wynikających z zarządzenia NFZ odnośnie ilości specjalistów medycyny ratunkowej.

Do końca kwietnia w szpitalu będzie zatrudniony kolejny lekarz - jest w okresie wypowiedzenia w poprzednim miejscu. Trwają też dalsze rozmowy w celu zatrudnienia tylu lekarzy medycyny ratunkowej, aby móc ponownie rozliczać świadczenia z NFZ.

Organem prowadzącym sosnowieckiego szpitala - jednego z największych w woj. śląskim - jest samorząd woj. śląskiego. Również dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego Barbara Daniel uspokaja, że pacjenci nie mają się czego obawiać.

- Niestety, kadra medyczna, lekarze przemieszczają się pomiędzy szpitalami. Dyrektor jest od tego, żeby zapewnić właściwe funkcjonowanie szpitala. Na ten moment SOR Szpitala św. Barbary w Sosnowcu pracuje normalnie, cały szpital pracuje normalnie, przyjmuje pacjentów, gwarantuje wysokiej jakości usługi medyczne przez całą dobę - zapewnia Barbara Daniel.

Dodała, że szpital rozmawia też z kolejnymi kandydatami do pracy, podpisał wstępne umowy. - Mamy nadzieję, że sytuacja wróci do normy i będzie mógł rozliczać sobie procedury, ale najważniejsze to, że zabezpiecza pacjentów - powiedziała Daniel.

To kolejny szpital w Zagłębiu, który ma problemy w związku z brakiem obsady lekarskiej. Niedawno w Szpitalu Specjalistycznym im. Sz. Starkiewicza - Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej z powodu braku lekarzy przez 1,5 miesiąca nie działał oddział internistyczny.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum