Sosnowiec: dwóch poparzonych górników walczy o życie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 września 2009 13:44

Stan dwóch z sześciu pacjentów hospitalizowanych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu po piątkowej katastrofie w kopalni Wujek-Śląsk, jest krytyczny. Rokowania co do nich, lekarze określają jako: "bardzo poważne".

Sosnowiec: dwóch poparzonych górników walczy o życie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak poinformował podczas poniedziałkowego briefingu zastępca dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 w Sosnowcu Tadeusz Bold, pacjenci umieszczeni w klinicznym oddziale intensywnej terapii są wentylowani mechanicznie.

Dwaj kolejni górnicy przebywający na oddziale chirurgii ogólnej i urazów wielonarządowych są przytomni, nie mają istotnych zaburzeń krążeniowo-oddechowych, a ich stan określany jest jako stabilny. Sosnowieccy lekarze na bieżąco konsultują się odnośnie ich leczenia ze specjalistami z Centrum Leczenia Oparzeń (CLO) w Siemianowicach Śląskich.

Być może, jeśli stan obu mężczyzn na to pozwoli, a ewentualny transport nie będzie zagrażał ich zdrowiu, zostaną przewiezieni do CLO. Chodzi o specjalistyczne leczenie oparzeń możliwe w ośrodku w Siemianowicach. Ostateczne decyzje w sprawie ich przewiezienia mają być podjęte – z udziałem kierownictwa „oparzeniówki” – jeszcze w poniedziałek.

Jak zaznaczył Bold, jeden z pozostałych dwóch pacjentów jest w stanie ogólnym dobrym, pod stałą opieką psychologów i przebywa na oddziale chorób wewnętrznych – być może zostanie wypisany wkrótce do domu. Drugi z nich – hospitalizowany na oddziale pulmonologii – także na pewno w tym tygodniu opuści szpital.

W sosnowieckiej placówce przebywa sześciu górników.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum