Sopot wdraża projekt

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek ZDrowia • • 19 lipca 2009 10:43

W Sopocie ruszył kompleksowy program wsparcia osób starszych

– Projekt jest unikalny. Do domów starszych osób, oprócz pracowników socjalnych, przyjeżdża teraz psycholog, prawnicy, wolontariusze, dowożący posiłki, wyprowadzający psa, zabierający seniora na spacer i czytający mu książkę - mówi Małgorzata Chrzanowska, psycholog, koordynator programu.

Różne są oblicza starości. Także niedołęstwo, choroby, samotność. Osoby starsze, to często ludzie potrzebujący wsparcia, obecności drugiego człowieka. Dlatego Sopot, jedno z miast z największym w kraju odsetkiem osób starszych, postanowił postawić na poprawę jakości życia sędziwych mieszkańców.

– Zaangażowanie psychologa w opiekę nad seniorami to nowość – podkreśla Chrzanowska. – Do tej pory zwracało się uwagę głównie na to, żeby senior miał co zjeść i kupione leki. Teraz liczy się też realizacja potrzeb duchowych. Bo starości nie można wyleczyć, za to można ją zmienić, poprawić.

Program potrwa trzy lata. W jego ramach miasto planuje stworzyć m.in. miejsca interwencyjne w Sopockim Centrum Seniora oraz system chipów przywoławczych. Po naciśnięciu chipa senior automatycznie łączyłby się z centralą i informował np. o potrzebie udzielenia pomocy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum