Sopot: trwają przygotowania do uruchomienia szpitala tymczasowego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 listopada 2020 15:25

W budynku sanatorium MSWiA w Sopocie od tygodnia trwają prace związane z adaptacją pomieszczeń na potrzeby szpitala tymczasowego. Zgodnie z założeniami w placówce znajdzie się 200 łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19.

Sopot: trwają przygotowania do uruchomienia szpitala tymczasowego
Zdjęcie ilustracyjne - budowa Szpitala Narodowego. Fot. Agencja Rezerw Materiałowych/Fb

Jak poinformowało biuro prasowe wojewody pomorskiego, w budynku Sanatorium Uzdrowiskowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przy ul. Bitwy pod Płowcami w Sopocie pracują obecnie specjaliści z branży m.in. gazów medycznych, wentylacji, technik medycznych. Przeprowadzają oni wizje lokalne, pomiary i projektują infrastrukturę, w tym niezwykle ważne dla prawidłowego leczenia chorych instalacje z tlenem. W pracach biorą udział także udział żołnierze 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej - zapewniają oni wsparcie logistyczne.

Gdy zakończy się etap dostosowywania sanatorium do potrzeb szpitala, rozpocznie się instalowanie niezbędnych urządzeń, w tym zbiornika z ciekłym tlenem przed budynkiem szpitala i dostosowania drogi dojazdowej dla cystern z tlenem.

Prowadzeniem placówki zajmie się Szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Gdańsku. Ma tam powstać 200 łóżek dla pacjentów zmagających się z koronawirusem.

Kompletowany jest też personel, który będzie opiekował się chorymi na COVID-19. Do pracy w szpitalu tymczasowym, który powstaje w sanatorium uzdrowiskowym MSWiA w Sopocie poszukiwani są lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Chętni mogą zgłaszać się telefonicznie pod numerem: 58-307-76-99 (w godz. 8 -16) lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: ochotnicy.med@gdansk.uw.gov.pl.

Pomorski Urząd Wojewódzki nie informuje na razie, kiedy dokładnie placówka zostanie otwarta.

- Decyzje pozwalające na powstanie szpitala Ministerstwo Zdrowia wydało w sobotę, 31 października, na jego utworzenie mamy czas do końca listopada - powiedział PAP Marcin Tymiński z biura prasowego wojewody pomorskiego.

Drugi szpital tymczasowy na Pomorzu ma powstać na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich (MTG). Jego budową zajmie się Grupa Lotos. W planach jest zorganizowanie do 400 miejsc dla chorych na COVID-19. Za koordynację medycznej organizacji placówki będzie odpowiadała spółka Copernicus.

Służby prasowe wojewody pomorskiego podkreślają jednak, że wciąż nie ma ostatecznej decyzji w sprawie utworzenia szpitala polowego w halach wystawienniczych Amber Expo.

- Na ten moment wszystko jest jeszcze na etapie ustaleń - powiedział w czwartek Tymiński.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum