Sopot: mieszkańcy przeciw lokalizacji ośrodka dla niepełnosprawnych

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 18 sierpnia 2014 10:17

W sąsiedztwie sopockiego Urzędu Miasta, obok parku przy ul. Władysława IV, ma powstać ośrodek dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Mieszkańcy protestują, twierdząc, że chcą aby ten kawałek zieleni pozostał, a nie został zabudowany.

Placówkę poprowadzi Fundacja "Nasz Przyjazny Dom". Środki na budowę ośrodka są już zabezpieczone i pochodzą od prywatnych darczyńców.

Inwestycji w lokalizacji wybranej przez miasto i środowisko zajmujące się niepełnosprawnymi sprzeciwia się grupa mieszkańców Sopotu. Ośrodek ma powstać na terenie skweru przy ul. Władysława IV, w sąsiedztwie wpisanego do rejestru zabytków zespołu willowo-parkowego przy rezydencji Herbstów. Mieszkańcy nie mogą pogodzić się z tym, że zostanie im odebrana część terenów zielonych. Zebrano już ok. 500 podpisów w celu zablokowania inwestycji.

Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, spotkał się z mieszkańcami dwukrotnie, jednak do porozumienia nie doszło, mimo że, jak twierdzi prezyden,t na planowaną inwestycję przeznaczone jest ok. 5 do 10 proc. terenu zielonego, nie naruszając zasadniczej części parku ze starodrzewiem.

Zgodnie z planem zagospodarowania budynek Naszego Przyjaznego Domu może mieć powierzchnię zabudowy około 450 mkw. i 12 metrów wysokości. Całodobową opiekę znajdzie tu do 14 podopiecznych. Powstaną też dwa miejsca interwencyjne - w wyjątkowych przypadkach fundacja będzie oferować odpłatnie krótkotrwałe pobyty dla osób niepełnosprawnych.

Więcej: trojmiasto.gazeta.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum