Sopot: defibrylator na molo

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 26 sierpnia 2014 16:48

Sopockie molo, które w ciągu roku odwiedza ok. 2 mln osób, zostało wyposażone przenośny defibrylator AED. Jest to pierwsze AED zainstalowane na wolnym powietrzu w województwie pomorskim, dostępne w miejscu publicznym 24 godz. na dobę, 365 dni w roku, niezależnie od pogody.

Oficjalne przekazanie sprzętu do użytku publicznego nastąpiło we wtorek (26 sierpnia).

Zainstalowany defibrylator AED Philips jest urządzeniem pozwalającym uratować życie podczas nagłego zatrzymania krążenia. Szacunki oparte na danych Europejskiej Rady Resuscytacji mówią, że nagłe zatrzymanie krążenia dotyka rocznie ok. 40 000 Polaków. Przeżywa zaledwie 2 proc. z tej liczby.

W celu zapewnienia najwyższego bezpieczeństwa poszkodowanym, AED posiada system alarmowy powiadamiający służby ratownicze, który jest uruchamiany po otwarciu skrzynki. Jest on wyposażony w sygnalizację świetlną, dźwiękową i moduł GSM/GPRS, który wysyła sms lub dzwoni na zaprogramowane numery służb ratowniczych i porządkowych oraz generuje informacje o aktualnej lokalizacji sprzętu. Zainstalowany system alarmowy stanowi również skuteczną ochronę przed kradzieżą.

Lokalizacja AED na sopockim molo jest nieprzypadkowa. Dr Tomasz Łopaciński z Katedry i Kliniki Medycyny Ratunkowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego opracował autorską mapę miejsc na terenie Trójmiasta, w których najczęściej dochodzi do nagłych zatrzymań krążenia.

- Europejska Rada Resuscytacji zaleca, by defibrylatory umieszczane były w miejscach, w których co najmniej raz na dwa lata zdarzyły się przypadki zatrzymania krążenia, lub gdzie jest duże ryzyko, że do takiego zatrzymania dojdzie - mówi Łopaciński, który proponuje rozmieszczenie 94 defibrylatorów w przestrzeni miejskiej Trójmiasta. Sopockie molo jest jednym z takich miejsc.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum