Sondaż: w przychodniach POZ lekarze tuż po studiach

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 31 grudnia 2014 09:51

64% najmłodszych lekarzy tuż po studiach i bez specjalizacji przyjmuje lub zamierza w najbliższym czasie przyjmować pacjentów jako lekarze pierwszego kontaktu - wynika z sondażu przeprowadzonego przez internetowy serwis dla lekarzy www.konsylium24.pl

Sondaż: w przychodniach POZ lekarze tuż po studiach

Serwis zapytał 206 losowo dobranych lekarzy, którzy ukończyli studia lekarskie w ciągu ostatnich 4 lat: "Czy pracujesz (dodatkowo lub jako główne miejsce pracy) w POZ lub Nocnej i Świątecznej Opiece Lekarskiej?".

35 proc. lekarzy odpowiedziało na to pytanie twierdząco, 29 proc. podało, że zamierza podjąć tę pracę w najbliższym czasie, 8 proc. badanych lekarzy pracowało w przeszłości, ale już nie pracują, 28 proc. najmłodszych lekarzy nigdy nie pracowało i nie zamierza pracować w tej roli.

Komentujący wyniki lekarze podkreślają, że w założeniach reformy, dzięki której kilkanaście lat temu powstała specjalizacja lekarza rodzinnego to miał być najbardziej doświadczony lekarz, z dużym wachlarzem umiejętności i kompetencji.

Niedobór kadr lekarskich sprawia jednak, że często pacjent w przychodni POZ trafia na lekarzy bardzo młodych, dopiero zaczynających pracę w zawodzie - zauważa serwis.

Lekarze zastanawiają się również jak zlikwidowanie 13-miesięcznego obowiązkowego stażu podyplomowego, które nastąpi już za 3 lata wpłynie na bezpieczeństwo pacjentów trafiających do lekarzy POZ.

Jeżeli większość lekarzy tuż po studiach bez stażu podyplomowego będzie pracować w tzw. "przychodniach rejonowych", to pacjenci tam trafiający mogą stać się pierwszymi pacjentami, z którymi młodzi lekarze będą mieli styczność - konkluduje serwis konsylium24.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum